J. Kaczyński: Orzeczenie TK z 3 grudnia nie powinno być publikowane

Wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 3 grudnia nie powinien być publikowany – ocenił prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Na antenie TV Republika zaznaczył, że orzeczenie to było podjęte w niewłaściwym składzie i jego status prawny jest co najmniej niejasny.

W związku z tym – jak mówił Jarosław Kaczyński – marszałek Sejmu może zwrócić się do Trybunału Konstytucyjnego o unieważnienie wyroku z 3 grudnia.

Prezes podkreślił też, że trudności wokół Trybunału Konstytucyjnego polegają na tym, iż łamie on prawo. Jak dodał, możliwym rozwiązaniem problemu jest uchwalenie ustawy o TK.

Europoseł Marek Jurek, prezes Prawicy RP, mówi, że spór wokół Trybunału to efekt tego, w jaki sposób Platforma Obywatelska sprawowała władzę.

– Gdyby nie ten „zamach”, w gruncie rzeczy, na demokrację, ta próba odebrania części władzy Polakom – tej władzy, którą sprawujemy w wyborach powszechnych – w czerwcu, to nie byłoby dzisiaj tego konfliktu. To po pierwsze. I gdyby Platforma Obywatelska była potem w jakikolwiek sposób otwarta na to, żeby uznać to, iż zrobiła źle, i że musi zadośćuczynić, gdyby była gotowa szukać jakiegoś kompromisu, to prawdopodobnie nie byłoby tego kryzysu – ocenia Marek Jurek.

3 grudnia, orzekając w 5-osobowym składzie, Trybunał uznał, że część ustawy  o TK z czerwca 2015 r. jest niekonstytucyjna. Za niezgodne z ustawą zasadniczą wskazał przepisy, które były podstawą wyboru 8 października przez Sejm poprzedniej kadencji 2 nowych sędziów.

Rzeczniczka rządu zapewniała wczoraj, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie opublikowany.

RIRM

drukuj