Nowa aplikacja dla turystów „Pomoc w górach”

Darmowa aplikacja „Pomoc w górach” na smartfony jest już dostępna. Inicjatywa beskidzkiej grupy GOPR ma ułatwić lokalizację zaginionego w górach turysty, a tym samym zwiększyć jego szanse na uratowanie życia.

Intencją twórców aplikacji było maksymalne skrócenie czasu lokalizacji poszkodowanego turysty. Według goprowców średni czas interwencji ratunkowej wynosił w 2014 r. ok. 2 godz. 17 min. W sytuacji, gdy o życiu człowieka mogą decydować minuty to stanowczo za dużo.

Aplikacja umożliwia natychmiastowe wezwanie pomocy bez znajomości numeru ratunkowego. Turysta wychodząc w góry może też włączyć opcję śledzenia swojego położenia. Dane automatycznie zapisują się na serwerze w beskidzkiej stacji centralnej GOPR. W przypadku zgubienia drogi wystarczy kliknąć odpowiednią funkcję, by wezwać pomoc lub wysłać sms ze współrzędnymi obecnej pozycji. Umożliwi to natychmiastową lokalizację turysty i wysłanie pomocy we wskazane miejsce – informują pomysłodawcy.

To już druga tego typu aplikacja z której można korzystać w polskich górach. Poprzednia, „Ratunek” działała jedynie w systemie Android. Z „Pomocy w górach” można korzystać także na platformie iOS. Według zapowiedzi, aplikacja będzie rozbudowywana – także z myślą o osobach niewidomych.

TV Trwam News/RIRM

drukuj