Skarga na szefową UKE

Fundacja Lux Veritatis złożyła skargę do ministra administracji na szefową Urzędu Komunikacji Elektronicznej Magdalenę Gaj. Podstawowym zarzutem jest bezczynność ws. rezerwacji częstotliwości na MUX-1 dla TV Trwam.

Wskutek tej bezczynności katolicka stacja nie może korzystać z koncesji na nadawanie cyfrowe naziemnne. Taka sytuacja nie zwalnia jej jednak z ponoszenia wysokich opłat. Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowy Fundacji Lux Veritatis, powiedziała że prezes UKE już 24 lipca br. powinna z urzędu wszcząć postępowanie o zmianę decyzji rezerwacyjnej dla TVP, ponieważ już wtedy MUX-3 – docelowo przeznaczony telewizji publicznej – objął swoim zasięgiem 95 proc. populacji w Polsce.

– Pani prezes UKE tego nie zrobiła i do dziś fundacja nie otrzymała decyzji rezerwacyjnych. Otrzymaliśmy jedynie pismo informujące, że z uwagi na skomplikowany charakter sprawy i potrzebę wykonania dodatkowych analiz ekonomiczno – prawnych, formalnych postępowanie się przedłuża. Tak jest napisane w pismach pani prezes UKE do fundacji, natomiast w aktach sprawy, które przeglądałam, nie ma żadnych analiz formalno – prawnych ani żadnych opinii departamentów. Wydaje mi się więc, że postępowanie pani prezes UKE jest działaniem na zwłokę, po to żebyśmy otrzymali decyzję rezerwacyjną później. Fundacja złożyła więc skargę na przewlekłe załatwianie sprawy przez prezesa UKE. Z jakim skutkiem? Zobaczymy – powiedziała Lidia Kochanowicz.

Warto przy tym zauważyć, że nie tylko Fundacja Lux Veritatis ma problem z uzyskaniem szybkiej i pożądanej decyzji UKE. Naczelny Sąd Administracyjny stwierdził niedawno, że bezczynność prezesa UKE woła o pomstę do nieba. Sprawa dotyczyła wniosków Krajowej Izby Gospodarczej Elektroniki i Telekomunikacji o udostępnienie informacji publicznej. W odpowiedzi na wnioski, prezes UKE przesłała niezadrukowane kartki.

Poseł Maciej Małecki skierował w tej sprawie interpelację. Pyta w niej premiera Donalda Tuska, czy w związku z naruszeniem prawa skieruje on wniosek do Sejmu o odwołanie prezesa UKE.

– Wyjątkowo skandaliczna postawa Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Nie dziwię się, że Naczelny Sąd Administracyjny nie zostawił na pani prezes Gaj suchej nitki mówiąc nie tylko o rażącej bezczynności i działaniu na zwłokę, ale nawet postępowanie pani Magdaleny Gaj nazwał: „wołającym o pomstę do nieba”. W związku z tym nasuwa się pytanie o odwołanie pani prezes Magdaleny Gaj ze stanowiska prezesa UKE. O to pytam w mojej interpelacji. Pytam premiera Tuska, dlatego że wniosek do Sejmu w sprawie odwołania prezesa UKE może skierować premier, w przypadku rażącego naruszenia prawa. Rażące naruszenie prawa mamy, reakcji premiera nie mamy – powiedział pos. Maciej Małecki.

Interpelacja do PDT ws. UKE i wyroku NSA
Interpelacja ws. podrozy UKE

RIRM 

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl