fot. PAP/EPA

Irak: 25 osób zginęło w zamachu w mieście Sadija

Co najmniej 25 osób zginęło, a kilkadziesiąt zostało rannych w wybuchu samochodu-pułapki w mieście Sadija w prowincji Dijala na północy Iraku – powiadomiły w czwartek władze lokalne i służby medyczne.

O 25 ofiarach śmiertelnych i 30 osobach rannych powiadomił Reuters; według AFP zginęło 30 osób, a 40 zostało rannych. Samochód-pułapka eksplodował na głównym targu warzywnym miasta – podaje Associated Press. AFP informuje, że wybuch nastąpił w jednej z dzielnic zamieszkanej przez wspólnotę szyickich Kurdów Feyli.

Do ataku doszło dzień po tym, jak w Bagdadzie w serii zamachów na targowiskach i w uczęszczanych miejscach miasta zginęły 24 osoby. Za ostatnie nasilenie zamachów w Iraku, które wymierzone są przede wszystkim w szyitów, zdominowane przez szyitów władze irackie obwiniają sunnickich rebeliantów.

Od początku roku zginęło w Iraku ponad 5700 ludzi, z czego w październiku, który był najkrwawszym miesiącem od kwietnia 2008 roku, ponad 960. W związku z tym rosną obawy o powrót wielkiej fali krwawych zamachów, tak jak w latach 2006-7, kiedy zabitych zostało kilka tysięcy ludzi.

PAP

drukuj