
Autorstwa LWBogdanka - Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=12067245
Skarb Państwa wykupi „Bogdankę”
Skarb Państwa podpisał przedwstępną umowę o odkupieniu wszystkich akcji „Bogdanki”, jakie należą do Enei. Wykupienie kopalni ma wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne.
„Bogdanka” jest jednym z producentów węgla kamiennego w Polsce. Kopalnia położona w woj. lubelskim dostarcza surowiec do produkcji energii elektrycznej, cieplnej i produkcji cementu. Spółka jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych, a 64 proc. jej akcji należało do tej pory do Enei, gdzie większościowy udział ma Skarb Państwa.
Zgodnie z rządową strategią trzy podmioty energetyczne, czyli PGE, Enea i Tauron, mają być wolne od aktywów węglowych. Stąd decyzja o wydzieleniu „Bogdanki” i wykupieniu jej akcji bezpośrednio przez Skarb Państwa.
Już wcześniej minister aktywów państwowych złożył w tej sprawie ofertę Enei, proponując cenę 45 zł za akcję. Łącznie dałoby to kwotę blisko miliarda zł za wszystkie akcje, jakie posiada Enea. Dziś w tej sprawie podpisana została umowa przedwstępna. Zapłata będzie uregulowana w obligacjach skarbowych.
Rząd uzasadnia, że wykupienie „Bogdanki” ma przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego. Kopalnia jest największym pracodawcą na Lubelszczyźnie. Jej możliwości pozwalają na wydobycie nawet 11 mln ton węgla rocznie.
„Bogdanka” stała się własnością Enei w 2015 roku. Wcześniej została sprywatyzowana. Pytanie o prywatyzację majątku państwowego jest jednym z czterech, na jakie Polacy odpowiedzą w trakcie nadchodzącego referendum.
TV Trwam News