fot. sxc.hu

Skandaliczne decyzje komendanta radomskiej policji

Komendant radomskiej policji Karol Szwalbe w podległych mu jednostkach karze ściągać krzyże, a podwładnych namawia by nie uczestniczyli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę.

Grupa radomskich policjantów wystąpiła do szefa mazowieckiej komendy o odwołanie komendanta radomskiej policji Karola Szwalbe. Funkcjonariusze przesłali też pismo do ks. bp. Henryka Tomasika, pasterza Kościoła radomskiego.

„To skandaliczne działanie. Komendant powinien zostać jak najszybciej odwołany. Ponadto jasne stanowisko powinien zająć premier i szef MSW” – akcentuje poseł Jarosław Zieliński, były szef MSW.

– To jest coś, co przypomina najgorsze czasy okresu komunizmu, okresu PRL. Nawet wtedy próbowano walcząc z religią stwarzać pozory. Dzisiaj w kraju demokratycznym, w którym mamy Konstytucję nakazującą szanować poglądy polityczne, uczucia religijne, funkcjonariusz publiczny, komendant policji robi coś takiego. To powinno spowodować natychmiastową reakcję przełożonych. Sprawa jest wielkiej wagi, więc powinna spowodować reakcję ministra spraw wewnętrznych i premiera – powiedział poseł Jarosław Zieliński.

Ponadto poseł podkreśla, że pod rządami Donalda Tuska wytworzono atmosferę, która sprzyja takim antykatolickim działaniom.

– Takie działanie – w tym przypadku indywidualnej osoby – wpisuje się w klimat stworzony przez Donalda Tuska i koalicję PO-PSL. Przypomnijmy, że była już próba wyprowadzenia religii ze szkół poprzez zarządzenie minister edukacji narodowej. Był atak na komisję majątkową i fundusz kościelny. Przez wiele miesięcy trwała walka licznych grup, manifestacje, petycje osób o wysokim szacunku społecznym, żeby TV Trwam otrzymała miejsce na multipleksie. Tak nieodpowiedzialni ludzie, jak omawiany komendant z Radomia, wpisują się w ten klimat i uważają, że tego może właśnie oczekuje władza – zaznaczył poseł Zieliński.

Z kolei senator Wojciech Skurkiewicz zapowiedział, że zwróci się z oświadczeniem senatorskim do ministra spraw wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji z prośbą o wyjaśnienia.

 – Radomscy policjanci podczas rozmowy zwrócili mi uwagę, że w ostatnich tygodniach w policji dzieją się bardzo niepokojące rzeczy. Otóż, nowo mianowany komendant miejski policji rozpoczął  nowe porządki, ale nie w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nowe porządki oznaczają w pierwszej kolejności zdejmowanie krzyża ze ścian komendy miejskiej policji, jak również proponowanie policjantom, aby nie wybierali się na pielgrzymkę na Jasną Górę – powiedział senator Wojciech Skurkiewicz.

Ponadto w jednej z komend usunięto wizerunek św. Michała Archanioła – patrona policjantów. Cała ta sytuacja jest bardzo niepokojąca – dodaje Wojciech Skurkiewicz.

 – W moim przekonaniu działania, które podjął komendant policji zmierzają do tego, że bardzo źle się dzieje w tej placówce. Stąd też moje wystąpienie do ministra spraw wewnętrznych i Komendanta Głównego Policji przede wszystkim z pytaniem: czy ta sprawa radomska jest tylko niechlubnym incydentem, czy też jest to trend, który został nakreślony w policji i teraz we wszystkich posterunkach policji krzyże będą zdejmowane ze ściany – podnosił senator Wojciech Skurkiewicz.

RIRM

drukuj