fot. PAP

Minister finansów szuka dodatkowych źródeł dochodów podatkowych

„Minister finansów rozpaczliwie poszukuje dodatkowych źródeł dochodów podatkowych” – tak o nowelizacji ustawy o CIT i PIT mówi poseł i ekonomista dr Zbigniew Kuźmiuk.

Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o CIT i PIT. Przewiduje on, że podatek dochodowy od firm, czyli CIT, będą musiały płacić spółki komandytowe i komandytowo-akcyjne. Tym samym wzrosną podatki dla kilkudziesięciu tysięcy przedsiębiorców.

Ekonomiści nie mają wątpliwości – nowe prawo pogorszy sytuację wielu małych i średnich przedsiębiorstw, negatywnie wpłynie też na gospodarkę.

Rozpaczliwe ruchy ministra, w poszukiwaniu dodatkowych środków z podatku dochodowego od osób fizycznych, czy dodatkowego opodatkowania osób prawnych być może przyniesie minimalne efekty podatkowe, ale kto wie, czy nie będą szkodziły rozwojowi tego rodzaju podmiotów gospodarczych. Mówiąc szczerze dziwię się tej strategii ministra, który próbuje dotrzeć do pojedynczego podatnika i choć troszeczkę zabrać z jego dochodu. Natomiast jakby mniej interesuje się wpływami z podatku VAT i akcyzy, które są podstawą systemu podatkowego – powiedział poseł Zbigniew Kuźmiuk.

Ekonomista dodaje, że działania ministra Jana Vincenta Rostowskiego służą wyłącznie uszczelnianiu systemu podatkowego. Tymczasem ogromne pieniądze z podatku VAT i akcyzy są prywatyzowane i wpływają do prywatnych kieszeni.

 – Moim zdaniem niestety minister koncentruje się na rozwiązaniach, które mogą przynieść minimalne zwiększenie dochodów podatkowych. Natomiast dziwnym zbiegiem okoliczności przyzwala na masowe wyłudzenia podatku VAT. Załamanie wpływów z podatku VAT i akcyzy doprowadziło do zapaści budżetowej w 2013 roku – zaznaczył poseł Zbigniew Kuźmiuk.

RIRM

drukuj