„Skala kłamstw Donalda Tuska”

Premier Donald Tusk kłamie ws. pakietu klimatyczno-energetycznego – powiedział były wiceminister spraw zagranicznych poseł Krzysztof Szczerski.

Sprawa pakietu powróciła wraz z ostatnimi kongresami PiS-u i PO. Podczas swojego wystąpienia premier Donald Tusk zrzucił na byłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego winę za przyjęcie szkodliwego dla Polski pakietu.

Poseł Krzysztof Szczerski zaznacza, że ustalenia dotyczące pakietu, na które zgodził się w 2007 r. ówczesny prezydent Lech Kaczyński różniły się od tych, które ostatecznie przyjął w 2008 r. premier Donald Tusk. W pierwszym przypadku były one korzystne dla Polski, a w drugim niekorzystne.

Poseł wyjaśnił, że zaakceptowane przez b. prezydenta zapisy za rok bazowy, od którego miano liczyć redukcję emisji CO2 przyjmowały, jak w porozumieniu z Kioto (rok 1990), co oznaczało, że Polska z naddatkiem wypełniałaby taki cel. Pakiet miał również uwzględniać potrzeby rozwojowe i specyfikę gospodarki.

– Oznaczałoby to możliwość rozwoju polskiej energetyki. Taki dokument był wynegocjowany w roku 2007. Premier Tusk tymczasem w 2008 roku podpisał zupełnie inny dokument. Zakładał on po pierwsze, że rok bazowy będzie rokiem 2005, a więc Polska musiałaby dokonywać ogromnych redukcji, żeby wypełnić zmianę która była założona przez pakiet między latami 2005 – 2013. Oznacza to więc ogromny poczet redukcji dla obecnej polskiej gospodarki, co jest skrajnie niekorzystne. Po drugie zniknął zapis mówiący o tym, że należy uwzględniać potrzeby poszczególnych gospodarek krajów członkowskich. I to jest właśnie skala kłamstw Donalda Tuska: 2007 rok kompletnie inny dokument, 2008 zupełnie inny – powiedział poseł Krzysztof Szczerski.

Prof. Krzysztof Szczerski przypomniał, że negocjacje toczyły się na posiedzeniu Rady Europejskiej, na które Tomasz Arabski blokował przybycie śp. prezydenta, odmawiając mu samolotu.

– Panu premierowi Tuskowi czapka gore bo wie, że dokonał rzeczy zupełnie skandalicznej, jeśli chodzi o przyszłość polskiego górnictwa i polskiej energetyki. Wie, że zrobił to skandalicznie nie dopuszczając pana prezydenta śp. Lecha Kaczyńskiego do negocjacji i chce tą swoją niegodziwość zakrzyczeć powtarzanym tysiąckrotnie kłamstwem. Jest w stanie bezczelnie opluwać nieżyjącego prezydenta wiedząc, że tak naprawdę to jego decyzje, jego polityka, jego walka z prezydentem doprowadziła do tego skandalicznego kształtu pakietu energetycznego, który zabija polskie górnictwo i energetykę. To wszystko jest winą premiera Tuska, a dokumenty są jednoznaczne – dodaje poseł Krzysztof Szczerski.

 

RIRM

drukuj