(fot. PAP)

Seremet złożył wniosek o odwołanie prokuratora

Wniosek o odwołanie prokuratora rejonowego Gdańsk – Wrzeszcz i dyscyplinarki dla opieszale prowadzących i nadzorujących śledztwo ws. Amber Gold – takie działania podjął prokurator generalny.

Andrzej Seremet przedstawił dziś na konferencji chronologię zdarzeń ws. Amber Gold. Wnioski Komisji Nadzoru Finansowego do prokuratury nie spowodowały dynamicznego śledztwa, lecz początkowo jego odmowę, a potem opieszałość i zawieszenie postępowania.

Prokurator Generalny stwierdził, że zawinili konkretni ludzie. Powiedział, że praca prokuratorów nie odznaczała się pożądanym profesjonalizmem i należytym poziomem.

Prokurator prowadzący to postępowanie pochopnie odmówił jego wszczęcia po doniesieniu Komisji Nadzoru Finansowego. Prokurator nie dokonał żadnych czynności sprawdzających. Oparł się jedynie na dokumentach przedstawionych przez Marcina P. Po uchyleniu tej decyzji prokurator zlecił jedynie przesłuchania w charakterze świadka Marcina P. i odebrania od niej kolejnej dokumentacji, nie realizując wytycznych sądu, chociaż były one dla niego wiążące. Nie sporządzono planu czynności procesowych i nie uznano, że konieczny jest w nich osobisty udział prokuratora. W postępowaniu nie przesłuchano żadnego z klientów spółki. Nie poczyniono ustaleń w bankach i w firmach ubezpieczeniowych. Pomimo tych braków umorzono postępowanie 18 sierpnia 2010 roku”- powiedział prokurator generalny Andrzej Seremet.

Andrzej Seremet zapowiedział też zmiany prawne. W prawie karnym ws. parabanków chodziłoby o odpowiedzialność za samo prowadzenie działalności parabankowej bez wymaganego zezwolenia i wywołanie szkody.

Prokurator zalecił również, aby wszystkie sprawy z zawiadomień Komisji Nadzoru Finansowego ws. gospodarnych trafiały do Prokuratur Okręgowych pod nadzorem wyższych instancji.

Poseł Marcin Mastalerek, powiedział, że za późno na kolejne obietnice zmian, które mają zabezpieczać klientów. Teraz jest to zabieg czysto medialny.

„Wszystkie działania podejmowane dziś przez Pana Seremeta, a także przez premiera Donalda Tuska i PO są działaniami pozorowanymi. To są działania pijarowe. Na realne działania, takie jakie chroniłyby polskich obywateli czas był kilkanaście miesięcy a nawet kilka lat temu. Dziś mamy do czynienia z sytuacją, w której podejmowane są kroki pod tak zwaną publiczkę. Propagandyści Platformy Obywatelskiej myślą intensywnie nad tym, jak wyjść z tej sytuacji, żeby Platforma nie straciła poparcia. Te działania powinny być wykonane wcześniej”powiedział poseł Marcin Mastalerek.

Natomiast, lider Solidarnej Polski europoseł Zbigniew Ziobro powiedział, że dziś Polska jest zieloną wyspą dla oszustów, bo prokuratura nie działa tak jak należy.

Wskazał on, że prokuratura pomimo tego, że posiadała wiarygodne informacje na temat przestępstwa przez Amber Gold od Komisji Nadzoru Finansowego nie wykorzystała ich.

Były prokurator generalny i minister sprawiedliwości stwierdził, że wszystkie te nieprawidłowości powinna wyjaśnić komisja śledcza.

 „Prokuratura jest tu na pierwszym planie. Te trzy lata jeżeli coś pokazują to całkowity bezład, bezradność i kapitulacje polskiego państwa. Dlatego też nie można zgodzić się z opinią, że są stwierdzone jakieś nieprawidłowości, i nad tymi nieprawidłowościami dopiero teraz pochyla się prokuratura, która dopiero w przyszłości będzie wyciągać konsekwencje. Bo to nie odpowiada na zasadnicze pytanie: Jak mogło dojść do takiej skali zaniechań? Dlatego potrzebna jest komisja śledcza, którą wnosi klub SP”powiedział przewodniczący SP Zbigniew Ziobro.

Przywrócona – jak dodał – powinna zostać również łączność pomiędzy urzędami prokuratora generalnego a ministra sprawiedliwości, po to aby rząd ponosił odpowiedzialność za to co dzieje się w obszarze działania prokuratury.

„Ta maszyna nie działa, dlatego też trzeba ją zmienić. Trzeba wprowadzić zmiany systemowe. Nie wystarczą te propozycje, które przedstawił prokurator generalny. Niezbędne jest dokonanie zasadniczej zmiany w funkcjonowaniu polskiej prokuratury, bo to widać nie działa. Jeśli tak się zdarzyło w przypadku zawiadomień KNF-u, to w przyszłości będzie podobny los spotykał podobne zawiadomienia i podobne dramaty będą z tego wynikać. Trzeba przywrócić to co działało lepiej”dodał Zbigniew Ziobro.

 

Wypowiedź Marcina Mastalerka

Audio MP3
Pobierz

Konferencja Zbigniewa Ziobro

Audio MP3
Pobierz
drukuj