Senatorowie o dyskryminacji TV Trwam

Sprawa dyskryminacji TV Trwam, struktura programowamultipleksu oraz sytuacja i misja mediów publicznych – to główne kwestie podnoszone dziś przez senatorów. W Senacie trwa debata na sprawozdaniem KRRiT za 2012 r.

Parlamentarzyści kierowali swoje pytania do przewodniczącego KRRiT Jana Dworaka. W izbie wyżej parlamentu trwa rozpatrywanie sprawozdania Krajowej Rady z jej działalności w ubiegłym roku. Dzisiaj po południu ma się odbyć głosowanie nad dokumentem.

Senator Jan Maria Jackowski pytał o metodologię liczenia protestów społecznych w obronie TV Trwam. KRRiT zredukowała ich ilość do kilkudziesięciu tysięcy. Podobne pytanie padło odnośnie stanowiska księży biskupów, którzy opowiedzieli się za obecnością TV Trwam na multipleksie.

– W sprawozdaniu jest tabelka nr 2 – korespondencja zawierająca protesty w sprawie TV Trwam. Jest w niej napisane: przedstawiciele hierarchii kościelnej, arcybiskupi i biskupi.  Czy mógłby pan przewodniczący wskazać jacy hierarchowie zabierali głos, i jak KRRiT ujęła stanowisko KEP. O ile mi wiadomo KEP wypowiadała się na ten temat – w różnych terminach – trzy, bądź czterokrotnie. Czy jest to ujęte w tej tabelce i czy w ogóle jest ujęte w sprawozdaniu bo się tego nie doszukałem – pytał sen. Jan Maria Jackowski.

W odpowiedzi przewodniczący Krajowej Rady Jan Dworak powiedział, że może to wyjaśnić. Przyznał przy tym, że dla niego to nie jest super ważna sprawa.

Mówiąc o stanowiskach ks. biskupów ws. TV Trwam Jan Dworak poinformował, że KRRiT nie uwzględniła w tabeli stanowiska Episkopatu, bo – jak powiedział – nigdy takie nie dotarło do KR; znalazło się w przestrzeni publicznej. Dworak powiedział, że w tabeli uwzględnione zostały poszczególne wystąpienia biskupów. Wymienił ks. abp Sławoja Leszka Głódzia, bp Stanisława Napierałę, abp Józefa Michalika, bpa Wiesława Meringa.

Senator Jackowski zwrócił również uwagę na strukturę gatunkową multipleksów cyfrowych.

– Po zapoznaniu się z tym diagramem muszę powiedzieć, że sprawa jest porażająca. Wynika z niego, że spośród tych, którzy uzyskali koncesję rozrywka zajmuje 23% czasu antenowego, kultura 2 %, historia 1%, a religia zajmuj 0%. W moim przekonaniu ten diagram świadczy o tym, że struktura  rozpisywania konkursów – przynajmniej na tym etapie i programowania tego jakie są preferencję KRRiT w zakresie programowym – po prostu się nie sprawdza. Trudno uznać, że jest to ten model struktury programowej, który byłby pożądany – powiedział sen. Jan Maria Jackowski.

RIRM 

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl