fot. PAP

KRRiT chce zmian w finansowaniu mediów

KRRiT proponuje zastąpienie opłaty abonamentowej, opłatą audiowizualną. Argumentem w tej sprawie ma być fakt, iż tylko 9 proc. gospodarstw domowych w naszym kraju płaci abonament na media publiczne.

Jak podkreśla poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KRRiT zapowiadany od pięciu lat projekt zmian finansowania polskich mediów do dziś nie pojawił się w Sejmie.

– To jest tylko udawanie, że się chce coś zmienić. Wszyscy wiedzą, że sposób finansowania mediów publicznych dzisiaj nie funkcjonuje. Dzisiaj dla Polaka bardziej istotne jest to jak te media publiczne funkcjonują i czy w ogóle są one publiczne. One dzisiaj nie są mediami publicznymi i to jest podstawowy problem, który należy rozwiązać – podkreśla poseł Elżbieta Kruk.

Krzysztof Luft, członek KRRiT chciałby, aby proponowana ustawa zmieniająca system opłaty za media została przyjęta jeszcze w tym roku. Jednak Krajowa Rada nie posiada inicjatywy legislacyjnej, i taki projekt może zgłosić tylko rząd, który zapowiada go już od pięciu lat – dodała poseł Elżbieta Kruk.

RIRM

drukuj