(fot. PAP)

Senatorowie zagłosują nad sprawozdaniem KRRiT

Na rozpoczynającym się przed południem dwudniowym posiedzeniu, senatorowie zagłosują nad sprawozdaniem KRRiT z działalności w ubiegłym roku wraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji.

Senacka komisja na początku tego tygodnia głosami koalicji PO i PSL opowiedziała się za przyjęciem dokumentu. Odrzucony został wniosek przewodniczącego komisji kultury senatora Grzegorza Czeleja. PiS będzie głosowało przeciwko sprawozdaniu Krajowej Rady – mówi senator Bogdan Pęk.

– W czasie obrad senackich widać wyraźnie, że to sprawozdanie jest mocno naciągane, nierzetelne, niesłychanie wątłe – jak chodzi o kwestie techniczne. Z tej prostej jednej przyczyny można by wnioskować za odrzuceniem tego sprawozdania. Są oczywiście znacznie poważniejsze kwestie, które stoją u podstaw tego, że PiS, ja osobiście również będziemy głosować przeciwko temu sprawozdaniu w Senacie. Po pierwsze, dlatego że strzeżenie tego ładu medialnego stoi pod znakiem zapytania; że telewizja publiczna, która jest tutaj najważniejszym organem – stała się telewizją przekazującą jedynie to, czego życzy sobie strona rządząca. Tak nieobiektywnej telewizji publicznej nie pamiętam od czasów PRL-owskich – powiedział senator Bogdan Pęk.

Największe kontrowersje budzi jednak fakt odrzucenia umieszczenia na platformie cyfrowej TV Trwam.

– Uzasadnienie merytoryczne tego było tak cienkie, że nie znajdujemy żadnych podstaw racjonalnych, które by potwierdzały nieumieszczenie w pierwszym cyklu TV Trwam na platformie cyfrowej. To oznacza odcięcie od szerokiego odbiorcy przekazu, który jest przekazem kluczowym. Mianowicie przekazu ideowego, patriotycznego, ubogaconego o głębokie elementy wiary i religii. Do tego dochodzi jeszcze ewidentna arogancja tych panów, z panem przewodniczącym na czele, którzy zdając sobie sprawę z tego, że stoi za nimi PO, PSL i prezydent – śmieją się w oczy, odrzucają wszelkie elementy krytyki, zachowując się nieprzyzwoicie – akcentował senator Bogdan Pęk.

Podczas dyskusji na początku tygodnia, senatorowie i posłowie krytykowali zbyt korzystne warunki przyznane przez Radę spółce ATM Grupa SA, która opłatę koncesyjną ma rozłożoną na 108 miesięcznych rat. Podnosili również kwestię podpisów w obronie katolickiej TV Trwam, której Krajowa Rada nie przyznała miejsca na multipleksie w pierwszym konkursie.

– Błędna informacja o liczbie protestów, jakie były przeciwko zakończeniu pierwszego procesu przyznawania koncesji, wątpliwości co do tego procesu i niejasnych kryteriów, jakie są w tej chwili ogłoszone, skończywszy na tym, że telewizja publiczna jest w fatalnym stanie finansowym – przypomnę 218 mln straty – to przyczyny, dla których złożyłem wniosek o odrzucenie tego sprawozdania. Niestety głosami Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego wniosek został odrzucony – powiedział senator Grzegorz Czelej.

Senator nie spodziewa się zwłaszcza po decyzji komisji, aby sprawozdanie zostało odrzucone. Szczególnie, że PO ma większość głosów.

W najbliższą sobotę, w przeddzień manifestacji w Warszawie, Polonia w Toronto przejdzie w marszu solidarności w obronie TV Trwam, której KRRiT odmówiła miejsca na multipleksie cyfrowym. Z uczestnikami manifestacji w Warszawie będą się solidaryzować nasi rodacy mieszkający w Paryżu.

RIRM

drukuj