Posiedzenie dot. zlecenia kontroli NIK w KRRiT

Dziś na posiedzeniu połączonych Komisji Kultury i Środków Przekazu oraz Komisji ds. Kontroli Państwowej odbędzie się pierwsze czytanie poselskiego projektu uchwały ws. zlecenia kontroli NIK w KRRiT.

Dotyczyłaby ona zakresu prawidłowości przygotowania konkursów na uzyskanie koncesji na nadawanie na multipleksie cyfrowym, ogłoszonych 27 grudnia ubiegłego roku – mówi poseł Elżbieta Kruk, była przewodnicząca KKRiT.

– To już drugie posiedzenie poświęcone tej sprawie; pierwsze miało miejsce około miesiąc temu, zostało ono przerwane, a dziś będzie kontynuowane. Posiedzenie będzie poświęcone zleceniu przez Sejm NIK kontroli tego postępowania koncesyjnego, które w pewnej części już się zakończyło przyznaniem TV Trwam koncesji. Niestety w Sejmie ciągle jest zadołowany nasz projekt zlecenia NIK przez Sejm kontroli tego poprzedniego postępowania koncesyjnego. Nie wiemy dlaczego po posiedzeniu komisji kultury zostało ono zadołowane w sejmowych szufladach – powiedziała poseł Elżbieta Kruk.   

Część posłów poddaje pod krytykę działalność KRRiT pod kierownictwem Jana Dworaka. Politycy PiS-u domagają się kontroli rady przez NIK. Skutecznie uniemożliwia to PO.

Pomimo przyznania miejsca na multipleksie cyfrowym dla TV Trwam, należy dołożyć wszelkich starań by poprzez kontrolę NIK wyjaśnić wszelkie pojawiające się wcześniej wątpliwości dotyczące konkursu – stwierdziła poseł Beata Kempa, wiceprzewodnicząca Klubu Parlamentarnego Solidarna Polska.

– Uważamy, że kwestia dotycząca kryteriów przyznawania miejsca na multipleksie, samego przebiegu konkursu, kwestia procedury, która pozostała nadal niejawna – podobnie jak kryteria, powinny być mimo wszystko przeprocedowane i skontrolowane. Uważam, że NIK może wskazać też postulaty dla prawa tak, aby nigdy już taka sytuacja, na którą składa się przede wszystkim dyskryminacja katolików w Polsce nie miała miejsca. Mimo decyzji KRRiT uważamy, że pytania – zarówno panu przewodniczącemu Dworakowi, jak i tym, którzy będą tam obecni – muszą być zadane. Dobrze, żeby NIK ten proces koncesyjny po prostu sprawdziła – powiedziała poseł Beata Kempa.

 

 

RIRM

drukuj