fot. PAP/Marcin Bielecki

Senator z zarzutami na czele komisji

Stanisław Gawłowski, polityk, na którym ciążą zarzuty korupcyjne, został wybrany na przewodniczącego nadzwyczajnej senackiej komisji ds. klimatu. Bojkot prac tej komisji zapowiedzieli politycy Prawa i Sprawiedliwości.

Stanisław Gawłowski jest oskarżony o przyjęcie łapówek w wysokości ponad 700 tys. zł. Był wtedy wiceministrem środowiska w rządzie Platformy i PSL-u. Stał się twarzą tzw. afery melioracyjnej.

– W moim odczuciu, ale pewnie i zdecydowanej większości koleżanek i kolegów z mojego klubu, jest absolutnie osobą kontrowersyjną – powiedział Wojciech Skurkiewicz, wiceminister obrony narodowej.

Nie jest jednak kontrowersyjny dla polityków Koalicji Obywatelskiej. W Senacie powstała nadzwyczajna komisja ds. klimatu i właśnie na jej czele stanie Stanisław Gawłowski. Koalicja Obywatelska gra dobrze znaną kartą. Mówi o upolitycznieniu prokuratury.

– Dopóty, dopóki ktoś nie jest skazany wyrokiem prawomocnym, to istnieje domniemanie niewinności – powiedział Aleksander Pociej, senator Koalicji Obywatelskiej.

Z drugiej strony, sam Stanisław Gawłowski odgraża się, że jeśli opozycja przejmie władzę, to zostanie powołana komisja śledcza, która wyjaśni całą sprawę.

– Ci wszyscy, którzy za tą prowokacją, za tym działaniem stoją, poniosą pełną odpowiedzialność – zaznaczył Stanisław Gawłowski, senator niezrzeszony.

Jeśli nie dojdzie do politycznego trzęsienia ziemi, to najwcześniej swoje zapowiedzi Stanisław Gawłowski zrealizuje za trzy lata. Dziś to on jest osobą oskarżoną, na której ciążą poważne zarzuty. W ocenie polityków PiS-u wybór Stanisława Gawłowskiego na przewodniczącego komisji klimatu uderza w prestiż Senatu. Dlatego senatorowie PiS-u zapowiedzieli bojkot prac tej komisji.

– Opuścimy tę komisję, nie będziemy uwiarygadniać prac komisji, na której czele stoi senator z siedmioma zarzutami – podkreślił Marek Pęk, wicemarszałek Senatu.

Senatorowie PiS sprzeciwiali się w ogóle powołaniu komisji. Przekonują, że dubluje ona prace senackiej komisji ochrony środowiska.

 

TV Trwam News

drukuj