fot. sxc.hu

Senat zagłosuje ws. JOW-ów

Senat zagłosuje nad prezydenckim wnioskiem dotyczącym zarządzenia referendum w sprawie m.in. Jednomandatowych Okręgów Wyborczych. Wczoraj w izbie na ten temat dobyła się blisko 10 godzinna debata.

Senatorowie PiS-u powołując się na opinie konstytucjonalistów podkreślali, że referendum nie będzie wiążące ponieważ jest niezgodne z konstytucją.

– Powiedziano: nie rób głupiego z bliźniego swego! To referendum jest pustym zapisem, który w żadnym razie nie prowadzi do rozwiązania trzech założonych problemów. Pierwszy punkt jest w ewidentny sposób sprzeczny z konstytucją. Mówią o tym liczne ekspertyzy. Nie będę się nad nimi rozwodził, powiem tylko tyle, że jedyną formą uchwalania zmian w konstytucji jest Parlament. W związku z tym, jeżeli pan prezydent jeszcze w piątek mówił o frustratach, a w poniedziałek już postawił tezę o referendum w sprawie JOW-ów, to pytam o co tu chodzi? – mówił senator Bogdan Pęk.

Wprowadzenie Jednomandatowych Okręgów Wyborczych to podstawowy postulat Pawła Kukiza. W pierwszej turze głosowania uzyskał on trzeci, ponad 20-procentowy wynik. Prezydent stara się przejąć głosy muzyka. Referendum miałoby się odbyć 6 września.

RIRM

drukuj