Senat: wystawa poświęcona dziejom Związku Polaków w Niemczech

W Senacie można oglądać wystawę „Zawsze Wierni Polsce”. Ekspozycja poświęcona jest dziejom Związku Polaków w Niemczech. Pomysłodawcą ekspozycji jest Fundacja Wolność i Demokracja.

Kilkanaście plansz ukazuje historię formowania się, a następnie funkcjonowania Związku Polaków w Niemczech. Dzieje Związku przedstawiono poprzez fotografie, wspomnienia oraz fragmenty oficjalnych dokumentów.

Wchodzimy w dialog z narracją Niemiec i pokazujemy ogromny dorobek Polaków tam mieszkających – mówi prezes Fundacji Wolność i Demokracja, Robert Czyżewski.

– Tożsamość narodowa to oczywiście język, ludowe stroje, cały szereg etnografii, która otacza każdego z nas, ale tożsamość narodowa to również pamięć historyczna. Zazwyczaj, kiedy myślimy o polskości, to myślimy o Tadeuszu Kościuszce, księciu Józefie Poniatowskim. Jest taki kanon polskiej historii, który każdy Polak znać powinien, ale w niektórych miejscach Polacy mają historię własną, lokalną. Historia Polaków w Niemczech i jej specyfika polega na tym, że będąc poza krajem Polacy w Niemczech dorobili się pełnej historii własnej, z własnymi bohaterami, własnymi świętami, własną martyrologią, odrodzeniem. Niemal 100 lat historii Związku, to jest pełna historia wspólnoty narodowej – wskazuje Robert Czyżewski.

Wystawa wpisuje się w obchody ogłoszonego przez Senat Roku Prawd Polaków spod Znaku Rodła. Senat, którego jednym z najważniejszych zadań jest opieka nad Polonią, pokrył część kosztów przygotowania ekspozycji.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl