Senat uczcił 100-lecie urodzin bł. ks. phm. Frelichowskiego

Senat przyjął dziś uchwałę z okazji 100-lecia urodzin bł. ks. phm. Stefana Wincentego Frelichowskiego, patrona harcerstwa polskiego.

„Był wzorowym kapłanem, opiekunem chorych, przyjacielem dzieci i młodzieży, organizatorem pracy kościelnej i działaczem misyjnym” – głosi uchwała.

Ks. Kazimierz Chudzicki SDB, naczelny kapelan ZHR przypomina pamiętnik bł. ks. Frelichowskiego. Zaznacza on, że osoba bł. ks. Frelichowskiego jest  wielkim autorytetem dla młodych ludzi.

Pamiętnik mówi o tym jak bł. ks. Frelichowski podejmował decyzje, jak dokonywał pewnych wyborów, jak walczył ze swoimi słabościami. Myślę, że praca jaką podjął nad sobą owocowała tym, że był dobrym kapłanem i był w stanie poświęcić się dla drugiego człowieka. Myślę, że w tym wymiarze można pokazać młodemu człowiekowi, że od ciebie dzisiaj zależy twoja przyszłość. To co dzisiaj zrobisz w tym wymiarze może być dobrym przykładem np. odnalezienia swojego powołania i poświęcenia się  drugiemu człowiekowi – powiedział ks. Kazimierz Chudzicki.

Tymczasem, w Toruniu trwa Międzynarodowy Zlot Harcerzy i Skautów.  Od wczoraj  młodzież uczestniczy w tzw. ścieżkach programowych – akcentuje Weronika Pomin, rzecznik ZHR.

Pierwsze dni przebiegły pod pryzmatem poznawania patrona zlotu Wincentego Frelichowskiego, ale od wczoraj trwają ścieżki programowe. Prowadzone są od rana do wieczora w różnych miejscach Torunia, Bydgoszczy, Chełmży. To są ścieżki polegające na tym, że oferują uczestnikom różnorodny rozwój. To są ścieżki historyczne, turystyczne, rekonstrukcyjne, zabawowe, medialne i wiele innych –zaznaczyła Weronika Pomin.

Ścieżka medialna odbywa się w WSKSiM w Toruniu. Harcerze i skauci uczestniczą w zajęciach telewizyjnych, radiowych, prasowych i informatyczno-multimedialnych, co pozwala im lepiej zrozumieć funkcjonowanie mediów.

RIRM

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl