Senat odrzucił projekt ws. darmowych leków dla seniorów

Senatorowie odrzucili senacki projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych. Projekt przewidywał bezpłatne leki refundowane dla osób, które ukończyły 75. rok życia i pobierają najniższą emeryturę lub rentę.

W uzasadnieniu odrzucenia projektu wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki podał, że 200 mln zł w skali budżetu refundacyjnego nie jest bagatelną kwotą. Ponadto przekonywał, że nie ma medycznych efektów przyjmowania większej ilości leków, a skala korzystania z nich zmienia się radykalnie, gdy są one bezpłatne.

To smutne, że Ci najubożsi, najbardziej bezbronni Polacy, którzy tyle lat pracowali dla naszego kraju, są obecnie tak lekceważąco traktowani przez nasz rząd – powiedział senator Waldemar Kraska, z-ca przewodniczącego Komisji Rodziny i Polityki Społecznej.

Jesteśmy bardzo zdziwieni, że koalicja rządząca jest przeciwna takiemu rozwiązaniu, które by jednak, tym najuboższym (nie tylko dotyczy to osób starszych, ale także dzieci, które urodziły się z wrodzonymi chorobami i są skazane na przyjmowanie drogich leków przez całe życie) pomogła. Szkoda, że najubożsi Polacy są tak traktowani –komentuje sytuację senator Kraska.

Z inicjatywą przyznania wszystkim emerytom i rencistom bezpłatnych leków wystąpiło do Senatu Stowarzyszenie „Dzieci wojny” oraz dwie osoby prywatne.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl