fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat obraduje nad nowelizacją ustawy o IPN dot. nieprzedawnienia zbrodni komunistycznych

W Senacie trwają prace nad nowelizacją ustawy o IPN, która wprowadza przepisy o nieprzedawnianiu się zbrodni komunistycznych. Dyskusja na sali obrad koncentrowała się wokół wymiaru sprawiedliwości, który przez lata nie potrafił skazać winnych.

Wszystkie przestępstwa komunizmu, które nie dotyczyły zabójstw lub zbrodni wojennych i przeciwko ludzkości – ulegają przedawnieniu 1 sierpnia tego roku. Stąd powstał projekt nowelizacji ustawy o IPN. W myśl nowych przepisów, żadne zbrodnie komunizmu nie ulegną przedawnieniu.

– Żadne bezprawne działania państwa przeciwko obywatelom nie mogą być chronione tajemnicą, ani nie mogą ulec zapomnieniu – stwierdziła Anita Czerwińska, poseł PiS.

Politycy PiS-u, którzy stoją za nowelizacją ustawy o IPN, mówią o potrzebie sprawiedliwości, a także potrzebie ugruntowania w świadomości społecznej potępienia dla zbrodni komunizmu. Ustawie sprzeciwia się senator Koalicji Obywatelskiej Aleksander Pociej.

– Ta nowelizacja jest powiedzeniem naszemu społeczeństwu i wszystkim wobec: wymiar sprawiedliwości po 1990 roku był dalej na jakichś usługach. Ja z tą tezą głęboko się nie zgadzam – zaznaczył Aleksander Pociej.

Ale w praktyce wymiar sprawiedliwości po roku 1989 nie potrafił rozliczyć komunizmu, na co zwrócił uwagę senator Krzysztof Kwiatkowski.

– Wymiar sprawiedliwości nie zdał w takich sprawach egzaminu dokonania uczciwego rozliczenia zbrodni komunistycznych – akcentował Krzysztof Kwiatkowski.

Krzysztof Kwiatkowski, kiedy był jeszcze ministrem sprawiedliwości, sam interweniował w sprawie zabójstwa Grzegorza Przemyka. Sprawa była umarzana. Sądy uznały, że uległa przedawnieniu. Oprawcy Grzegorza Przemyka nigdy nie zostali osądzeni.

– Niestety, zablokowano możliwość ich osądzenia tym sprytnym wybiegiem, twierdząc, że to nie jest zbrodnia komunistyczna – podkreślił Marcin Warchoł, wiceminister sprawiedliwości.

Zabójstwa Grzegorza Przemyka próbowano nie łączyć z komunizmem. Podobnie było w sprawie protestów z grudnia 1970 roku w Gdańsku. Sąd nie poradził sobie z osądzeniem Stanisława Kociołka. Dlatego resort sprawiedliwości stoi na stanowisku, że te sprawy sprzed lat nie mogą się przedawniać.

– Wiemy wciąż, że są problemy prawne, problemy faktyczne, pojawiają się nowi świadkowie, nowe dowody są gromadzone, prokuratorzy cały czas dokonują analiz spraw z tamtych lat – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

W trakcie prac senacka komisja praworządności zaproponowała poprawki – głównie o charakterze redakcyjnym.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl