fot. twitter.com/PolskiSenat

Senat: Drugi dzień I Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji

Dziś w Senacie drugi dzień I Sesji Zgromadzenia Parlamentarnego Polski i Gruzji. W obradach uczestniczy 10 parlamentarzystów z Sejmu i Senatu oraz 10 członków parlamentu Gruzji.

Na dziś zaplanowano rozmowy dotyczące m.in. członkostwa Gruzji w NATO i UE, a także samorządu lokalnego. Odbędzie się też podsumowanie obrad i uroczyste podpisanie dokumentu końcowego.

Marszałek Sejmu Marek Kuchciński podczas inauguracji obrad wskazywał, że to wydarzenie przekracza dotychczasową współpracę parlamentarną obu krajów. Przypomniał też genezę tej inicjatywy.

Inspiracją do tej decyzji była podjęta jeszcze w 2017 r. umowa o partnerstwie strategicznym między polskim a gruzińskim parlamentem. Wówczas uznaliśmy, że powinniśmy poszukiwać dodatkowych wzmocnionych form współpracy. Stąd pojawił się pomysł Zgromadzenia Parlamentarnego. Dzisiaj wydaje się, że rozpoczynamy kolejny bardzo ważny etap naszej współpracy parlamentarnej. Myślę, że będziemy kontynuować go również w przyszłości – powiedział Marek Kuchciński.

Zgromadzenie Parlamentarne będzie obradować na sesjach plenarnych, które odbywać się będą raz w roku, na przemian w Polsce i w Gruzji.

RIRM

drukuj