fot. PAP/Leszek Szymański

Senackie komisje zarekomendowały 14 poprawek do uchwalonej przed dwoma tygodniami nowelizacji ustawy o SN

W poniedziałek nad przepisami, które według rządu mają odblokować środki z Krajowego Planu Odbudowy, pracowała Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisja Ustawodawcza.

Zaproponowane przez KO poprawki zakładają likwidację Izby Odpowiedzialności Zawodowej i przeniesienie do Izby Karnej Sądu Najwyższego rozpatrywania spraw dyscyplinarnych m.in. sędziów i prokuratorów. Do tej Izby trafiać miałyby także sprawy immunitetowe.

Wcześniej senatorowie wysłuchali opinii przedstawicieli organów państwowych i ekspertów na temat noweli. Krytyczni wobec przepisów byli m.in. przedstawiciele: Sądu Najwyższego, Naczelnego Sądu Administracyjnego i Rzecznika Praw Obywatelskich. Noweli broniła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Wiceminister ds. Unii Europejskiej, Karolina Rudzińska, odniosła się m.in. do zarzutów dotyczących konstytucyjności zaproponowanych w nowelizacji przepisów dyscyplinarnych.

– Kancelaria Prezesa Rady Ministrów dysponuje kilkoma opiniami prawnymi, z których wynika, że zgodnie z orzecznictwem Trybunału Konstytucyjnego sądom administracyjnym można powierzyć inne sprawy niż polegające na kontroli i administracji przez pełnienie określonych warunków i że te warunki w tym przypadku zostały spełnione – podkreśliła Karolina Rudzińska.

Senatorowie Prawa i Sprawiedliwości mają wnieść o uchwalenie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym bez poprawek. Szef senackiej części klubu Prawa i Sprawiedliwości, Marek Martynowski, nie wykluczył też poparcia dla poprawek Biura Legislacyjnego Senatu.

– Jak będą jakieś legislacyjne poprawki, to może przyjmiemy jakąś, a jeżeli będą te, które były składane w Sejmie, to odrzucimy. Złożę wtedy wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Biuro Legislacyjne może złoży pewne poprawki i jesteśmy skłonni je przyjąć – zaznaczył Marek Martynowski.

Zgodnie z nowelizacją Prawa i Sprawiedliwości, uchwaloną 13 stycznia 2023 r. przez Sejm, sprawy dyscyplinarne i immunitetowe sędziów miałby rozstrzygać Naczelny Sąd Administracyjny. Solidarna Polska nie popiera tych zmian.

Senat zajmie się tymi przepisami podczas posiedzenia plenarnego we wtorek po południu.

RIRM

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl