PAP/EPA

Premier V. Orban: Energia z Azerbejdżanu to obecnie najbardziej realny scenariusz dywersyfikacji dla Europy

W chwili obecnej najbardziej realnym scenariuszem dywersyfikacji dla Europy jest transport energii z Azerbejdżanu – powiedział w poniedziałek w Budapeszcie premier Węgier Viktor Orban na wspólnej konferencji z prezydentem Azerbejdżanu, Ilhamem Alijewem.

„Wojna w naszym sąsiedztwie i sankcje nałożone przez Brukselę w odpowiedzi na nią stworzyły szczególne zagrożenie dla Węgier w zakresie bezpieczeństwa energetycznego Europy” – powiedział Orban.

Według niego wojna przewartościowała znaczenie Azerbejdżanu, który stał się strategicznym partnerem dla Europy i dla samych Węgier.

Podczas wizyty Alijewa podpisano umowę o podwojeniu do 2027 roku wolumenu gazu ziemnego importowanego z Azerbejdżanu do Europy przez Południowy Korytarz Gazowy, a także umowę o dostawach energii elektrycznej.

Jako że dostawy gazu ziemnego i energii elektrycznej z Azerbejdżanu do Europy mają przebiegać przez terytorium Węgier, to Budapeszt również będzie beneficjentem tego rozwiązania – stwierdził szef węgierskiego rządu.

„Cieszymy się, że Węgry nie będą częścią problemu, ale częścią rozwiązania jeśli chodzi o dostawy energii do Europy” – dodał Orban.

Ilham Alijew stwierdził, że jego kraj „ma mnóstwo energii, aby zaspokoić europejskie potrzeby jako niezawodny dostawca przez następne 100 lat”.

Viktor Orban wyraził nadzieję, że Komisja Europejska odpowiednio wesprze projekty dotyczące dostaw energii z Azerbejdżanu.

Podczas spotkania podpisano w sumie siedem porozumień węgiersko-azerskich, w tym współpracę w zakresie gazu ziemnego, rolnictwa, przestrzeni kosmicznej, migracji i wreszcie deklarację o kluczowym partnerstwie strategicznym.

Z Alijewem spotkała się również prezydent Węgier Katalin Novak.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl