twitter.com/MAPGOVPL

Wicemin. K. Rabenda: Energetyka musi dawać prąd po akceptowanych cenach

Energetyka ma się opierać na źródłach nisko- i zeroemisyjnych i ma dawać bezpieczeństwo energetyczne, czyli m.in. prąd w akceptowalnych cenach – powiedział wiceminister aktywów państwowych, Karol Rabenda, w czasie dyskusji o roli polskich firm w budowaniu suwerenności energetycznej kraju.

Transformacja energetyczna jest niezbędna z przyczyn ekonomicznych i gospodarczych, konieczne jest oparcie się na źródłach nisko- i zeroemisyjnych w sposób roztropny, gwarantujący akceptowalne ceny i bezpieczeństwo – powiedział Rabenda w czasie panelu dyskusyjnego z udziałem przedstawicieli spółek Skarbu Państwa z sektora energetycznego.

„Inwestujemy w morskie farmy wiatrowe, energetykę na lądzie, jak wiatraki czy fotowoltaikę, ale to musi być stabilizowane. Głównym źródłem, który w dalszej perspektywie zastąpi bloki węglowe będzie atom” – dodał wiceminister aktywów państwowych.

https://twitter.com/MAPGOVPL/status/1620106030444343306

Cena akceptowalna to taka, która nie powoduje, że energia jest dobrem nadzwyczajnym – tłumaczył prezes PGE Wojciech Dąbrowski. Jak podkreślał, „nie możemy sobie mydlić oczu, ceny energii w przyszłości będą wyższe”.

„Za bezpieczeństwo trzeba zapłacić. Energia musi być powszechnie dostępna, ale musimy ją oszczędzać, bo jednak kosztuje” – mówił Dąbrowski, przypominając, że w przyszłości polskie przedsiębiorstwa muszą ponieść wydatki rzędu setek miliardów złotych po to, aby w przyszłości nie zabrakło prądu i ciepła.

Zdaniem prezesa Enei Pawła Majewskiego, trudno sobie wyobrazić czystą energię bez udziału atomu w polskich realiach.

„Transformacja wymusza zastąpienie węgla innym stabilnym źródłem energii. W naszej ocenie nie można sobie wyobrazić przyszłości w Polsce bez energetyki jądrowej. Postawiliśmy na rozwój rozproszonej energetyki jądrowej i prowadzimy rozmowy z kilkoma firmami” – mówił Majewski.

Z kolei wiceprezes Taurona, Artur Warzocha, oceniał, że aby rozpocząć systematyczny proces uniezależniania się od dyktatora zza wschodniej granicy musimy jak najszybciej inwestować w źródła odnawialne. Tauron przyspieszył te inwestycje, a kiedy do NABE trafią aktywa węglowe Taurona, pozwoli zdobyć to korzystne finansowanie, m.in., na nowe OZE – wyjaśniał Warzocha.

Wydatki na transformację będą gigantyczne, ale najważniejsze od strony klienta jest to, żeby mieć pewność, iż energia będzie i to w cenie, którą da się zaakceptować – powiedział z kolei członek zarządu PKN Orlen, Jan Szewczak.

PAP

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl