Senacka komisja o noweli przepisów dot. wycinki drzew

Trwa posiedzenie senackiej Komisji Środowiska, która zajmuje się nowelizacją przepisów dotyczących wycinki drzew. Podczas wczorajszych obrad senatorowie wnieśli do poselskiego projektu poprawki.

W trakcie debaty część senatorów Prawa i Sprawiedliwości opowiadała się przeciw zaostrzeniu przepisów. Przedstawiciele Platformy Obywatelskiej nazywali nowelizację ustawy o ochronie przyrody „pudrowaniem” przepisów.

Do propozycji odniósł się także wiceminister środowiska Andrzej Szweda-Lewandowski, który podkreślił, że zmiany są krokiem wstecz.

W naszej ocenie, regulacje wynikające z ubiegłorocznej nowelizacji wprowadziły słuszne rozwiązania przywracające obywatelom prawo do gospodarowania zielenią znajdującą się na ich nieruchomościach, eliminując zbędne i kosztowne procedury administracyjne i możliwość nakładania wysokich kar za nielegalną wycinkę drzew. Z tego względu Ministerstwo Środowiska krytycznie podchodzi do proponowanych zmian. Wprowadzone 1 stycznia tego roku zmiany ujawniły przede wszystkim słabość systemu planowania przestrzennego, brak inwentaryzacji zieleni na poziomie gminnym, słabą kontrolę służb samorządowych nad przestrzeganiem przepisów ustawy w zakresie ustawy o ochronie przyrody i inne wieloletnie zaniedbania władz lokalnych w tym zakresie – powiedział Andrzej Szweda-Lewandowski.

Na początku kwietnia Sejm znowelizował budzące kontrowersje przepisy ustawy o ochronie przyrody i wprowadził zasadę, że właściciel nieruchomości będzie musiał zgłosić chęć usunięcia drzewa do urzędu gminy.

W określonym terminie urzędnik ma dokonać oględzin i w przypadku braku sprzeciwu możliwa będzie wycinka. Nowela reguluje także kwestie dotyczące pozwoleń na budowę związaną z prowadzeniem działalności gospodarczej na terenie, gdzie rosły usunięte drzewa.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl