fot. PAP/Marcin Obara

Sejmowa komisja o projektach ustaw PiS-u i PSL-u dot. TK

Sejmowa Komisja Sprawiedliwości i Praw Człowieka zajmie się dwoma projektami ustaw, które mają zażegnać kryzys wokół Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm nie zgodził w głosowaniu na odrzucenie w pierwszym czytaniu projektów ustaw, których autorami są posłowie PiS-u i PSL-u. Wnioskowała o to Nowoczesna.

Wcześniej do prac w komisji trafił trzeci projekt ustawy ws. TK, zgłoszony przez tzw. KOD jako obywatelski.

Poseł Stanisław Piotrowicz, wiceprzewodniczący sejmowej komisji sprawiedliwości, podczas czwartkowej ponadgodzinnej prezentacji projektu PiS-u podkreślał, że jego fundamentem jest ustawa o Trybunale Konstytucyjnym z 1997 roku, która zapewniała temu organowi ,,sprawne i właściwe funkcjonowanie”.

-Przepisy ustawy z dnia pierwszego sierpnia 1997 roku o Trybunale Konstytucyjnym, czyli ustawy poprzedzającej ustawę z 2015 roku, zapewniały temu organowi sprawne funkcjonowanie i właściwe wypełnianie jego kompetencji. Podjęta w ten sposób zmiana jest formalnie całkowita. Ustawa będzie miała nowy kształt. Jednak w praktyce zmiana będzie łatwa do przyjęcia. Jej fundament stanowi przecież ustawa znana dobrze organom państwa, w tym Trybunałowi Konstytucyjnemu, ponieważ na jej podstawie orzekał jeszcze kilka miesięcy temu – wskazywał poseł Stanisław Piotrowicz.

Projekty ustaw mają zażegnać konflikt wokół Trybunału Konstytucyjnego, który zapoczątkowała PO.

Tymczasem Komisja Europejska liczy, że jeszcze w tym miesiącu otrzyma od polskiego rządu uwagi do opinii w sprawie praworządności. Dokument został przyjęty 1 czerwca.

Opinia Komisji Europejskiej podsumowuje prowadzony od stycznia dialog z polskim rządem na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego. To pierwszy etap prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności.

RIRM

drukuj