B. Wróblewski o projekcie ustawy dot. statusu sędziów TK

Projekt ustawy o statusie sędziów Trybunału Konstytucyjnego powstał w oparciu o zalecenia komisji powołanej przez marszałka Sejmu. Dokument zawiera kilka ważnych regulacji „służących autorytetowi” Trybunału – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości Bartłomiej Wróblewski.

W projekcie ustawy zawarto przepisy określające m.in. prawa i obowiązki sędziów TK, sprawy immunitetu, nietykalności osobistej, odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Część przepisów dot. sędziów Trybunału została przeniesiona z ustawy o TK.

Propozycja przepisów reguluje kilka grup zagadnień – zwrócił uwagę poseł Bartłomiej Wróblewski.

– Po pierwsze, (reguluje) sprawę jawności oświadczeń majątkowych sędziów Trybunału. To odpowiedź na takie często wyrażane oczekiwanie większej transparentności życia publicznego. Po drugie, przepisy, które ograniczają możliwość zarobkowania, „dorabiania” przez sędziów Trybunału. Obecnie, w przypadku niektórych sędziów, pracują oni realnie dwa, trzy dni w tygodniu. Chodzi o to, by te możliwości ograniczyć. Jednocześnie pozostawiamy sędziom Trybunału możliwość wykładania, prowadzenia działalności naukowo-dydaktycznej, ale w wymiarze nie większym niż jeden etat. I trzecia zmiana, na którą chciałbym zwrócić uwagę: ustawa kładzie nacisk na zachowanie apolityczności sędziów Trybunału, i to nie tylko tych sędziów, którzy orzekają, ale także tych, którzy przeszli w stan spoczynku – tłumaczy Bartłomiej Wróblewski.

Dokument krytykuje Platforma Obywatelska. Zdaniem wiceszefa partii – Borysa Budki, ,,PiS po raz kolejny próbuje rozpętać wojnę wokół TK”. Poseł Bartłomiej Wróblewski odnosząc się do tego podkreślił, że zamiast ogólnych zarzutów PO powinna podać konkretne zastrzeżenia do projektu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl