Sejmik woj. podkarpackiego podjął uchwałę, w myśl której rok 2020 jest na Podkarpaciu rokiem ks. kard. S. Wyszyńskiego

Rok 2020 jest na Podkarpaciu rokiem ks. kard. Stefana Wyszyńskiego. Taką decyzję podjęli radni sejmiku. Uchwała ma uwolnić szereg inicjatyw, które przypomną postać Prymasa Tysiąclecia. Ks. kard. Wyszyński właśnie na Podkarpaciu spisał Śluby Jasnogórskie.

Internowanie ks. kard. Stefana Wyszyńskiego było elementem wojny, jaką polskiemu Kościołowi wytoczył komunistyczny reżim. Przez kolejne lata prymas przebywał poza Warszawą. W październiku 1955 roku trafił do Komańczy.

– Komańcza stała się czwartym, i na szczęście ostatnim, miejscem internowania księdza prymasa – przypomina s. Beata z Muzeum Izba Pamięci Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Komańczy.

Komańcza to wieś na Podkarpaciu. Pani Dorota Rakoczy mieszka tu do dziś i pamięta czasy, kiedy przebywał tutaj Prymas Tysiąclecia.

– Tu jeszcze nie było kościółka w Komańczy. Był wybudowany, ale nie wykończony, więc na wszystkie uroczystości i na Msze św. chodziliśmy do klasztoru – wspomina Dorota Rakoczy.

I właśnie tam, na Mszach św., modlił się ks. kard. Stefan Wyszyński. Pani Dorota szczególnie zapamiętała procesję Bożego Ciała z udziałem Prymasa.

– Ksiądz Prymas właśnie stał na balkonie. A my z procesją wkoło klasztoru, Boże Ciało, nawet dzieci sypały kwiatki – mówi Dorota Rakoczy.

Dziś o internowaniu Prymasa Tysiąclecia przypomina w Komańczy Izba Pamięci. Pozostało tutaj kilka pamiątek po księdzu kardynale. To m.in. klęcznik, biurko i maszyna do pisania. To na tej maszynie przepisane zostały Śluby Jasnogórskie. I to one mają największą wartość, tę ponadczasową – mówi s. Beata z Izby Pamięci w Komańczy.

– Śluby stanowią ogromny wyraz jego myśli, tego, czym żyło jego serce – podkreśla s. Beata.

To dziedzictwo ks. kard. Stefana Wyszyńskiego przyciąga do Komańczy tysiące pielgrzymów. Dlatego ta mała wieś na Podkarpaciu stała się symbolem tego regionu. Dostrzegli to także lokalni politycy. Stąd rok 2020 jest na Podkarpaciu rokiem Prymasa Tysiąclecia. Taką decyzję podjął sejmik.

– Uchwała została przyjęta jednomyślnie, przez aklamację – tłumaczy Jerzy Cypryś, wiceprzewodniczący sejmiku woj. podkarpackiego.

Poprzez uchwałę sejmik chce włączyć się w przygotowania do beatyfikacji księdza kardynała.

– Wierzymy, że uwolni ona szereg inicjatyw na terenie Podkarpacia, które będą przypominały postać ks. kard. Stefana Wyszyńskiego – zaznacza Jerzy Cypryś.

Beatyfikacja Prymasa Tysiąclecia odbędzie się 7 czerwca na pl. Piłsudskiego w Warszawie.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl