Sejm za tzw. aborcją eugeniczną

Sejm odrzucił obywatelski projekt ustawy zakazującej zabijania chorych dzieci w prenatalnym okresie ich życia. W głosowaniu udział wzięło 421 posłów. za odrzuceniem było 233, przeciw 182, od głosu wstrzymało się  6  posłów.

Głosowanie poprzedziła burzliwa debata. podczas wypowiedzi Kaji Godek, przedstawicielki komitetu inicjatywy ustawy, salę sejmu opuścili posłowie Ruchu Palikota. Posłowie – jak stwierdziła Kaja Godek – poczuli się dotknięci stwierdzeniem: „zabijanie dzieci nienarodzonych”. Wczoraj za dalszymi pracami nad dokumentem opowiedziały się: PiS, SP i PSL. Za odrzuceniem projektu: PO, SLD i Ruch Palikota. Projekt wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, powstał z inicjatywy Fundacji Pro – Prawo do Życia. Zebrano pod nim ponad 400 tys. podpisów.

Poseł Tadeusz Woźniak z SP przed głosowaniem podkreślał, że przy tym głosowaniu posłowie zdają egzamin z  człowieczeństwa, wrażliwości, a ludzie wierzący ze swojej wiary.

 

poslowie

 

 

 

 
– Z zespołem Downa można dziecko uśmiercać legalnie nawet w siódmym miesiącu życia, wtedy kiedy ono jest zdolne do życia poza organizmem matki. Czy wy sobie zdajecie z tego sprawę? Jest takie powiedzenie – Janusz Korczak: „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat„. Twierdzę – kiedy cieszy się dziecko niepełnosprawne, cieszy się cały świat i Bóg – powiedział podczas dzisiejszej debaty poseł Czesław Hoc.
– Piąte przykazani mówi: „Nie zabijaj!„. I niech nikomu na tej sali nie wydaje się, że jest mądrzejszy od samego Pana Boga, że poprawi Pana Boga, który nie do końca słusznie ten świat urządził. Apeluje do wszystkich państwa: nie zamykajcie pod kluczem, w swoich domach, swojej wiary! Nie zostawiajcie jej za drzwiami tej sali! Nie dawajcie sobie wmówić, że na tej sali nie ma prawa być Boga! Pytanie do pani przedstawicielki wnioskodawców: czy istnieje wykaz schorzeń, wykaz wad, które upoważniają lekarza i matkę do decyzji o przerwaniu ciąży? – podkreślał poseł Tadeusz Woźniak.

Kaja Godek, przedstawiciel wnioskodawców odnosząc się do pytań posłów  powiedziała, że o wykaz schorzeń, które upoważniają w Polsce do przeprowadzenia na dziecku aborcji zwracała się do resortu zdrowia wielokrotnie. Jednak bezskutecznie, resort  powołuje się na tajemnicę lekarską.

– To nie jest tajemnica lekarska. Pytamy o statystykę. Chcemy tylko na poziomie statystyki dowiedzieć się czy to jest prawda, że większość dzieci, które są abortowane to są dzieci z Zespołem Downa. Mamy relacje położnych, mamy relacje matek – tylko na tej podstawie domyślamy się, że tak jest. Jeżeli tak nie jest to prosimy o listę dlaczego te dzieci się zabija, z jakiego powodu? Analogiczna sytuacja była w Wielkiej Brytanii jakiś czas temu. Tam ruchy obrony życia walczyły przez kilka lat oto, żeby taką listę dostać. Też im odmawiano, ukrywano te informacje, a potem kiedy te informacje się znalazły okazało się, że w jednym roku 7 dzieci straciło życie, bo miało rozczep wargi. Czy takie rzeczy nie dzieją się w Polsce? Dzisiaj możemy się domyślać, że ukrywanie tych faktów jest spowodowane tym, że jeśli dowiemy się jak jest naprawdę to będziemy przerażeni tą sytuacją jeszcze bardziej niż jesteśmy – zwracała uwagę Kaja Godek.

Niepełnosprawny ma taką samą godność od początku jak osoba pełnosprawna – mówił Jan Dziedziczak. “To, że ktoś być może będzie niepełnosprawny nie powinno przesądzać o tym, że ta osoba zostanie zabita” – podkreślił.

– Większej dyskryminacji w naszym kraju być nie może, że jeżeli ktoś ma niepełnosprawność, można go zabić na pewnym etapie jego życia, zamordować zgodnie z polskim prawem. Na to zgody nie ma; w XXI wieku każdy ma godność ludzką i każdy podlega ochronie cywilizowanego państwa, dlatego KP PiS całkowicie popiera inicjatywę obywatelską. Dziękujemy za państwa pracę, będziemy robić wszystko, żeby przepisy, które zniosą – miejmy nadzieję – tę realną dyskryminację osób niepełnosprawnych były zlikwidowane. Jesteśmy za tym, żeby niepełnosprawni również, tak jak osoby pełnosprawne, miały możliwość urodzenia się, możliwość życia, bycia wśród nas – zaznacza Jan Dziedziczak.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży wprowadza zakaz tzw. aborcji eugenicznej, czyli w przypadkach, gdy występuje duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl