fot. twitter.com

Sejm wznawia ostatnie posiedzenie – posłowie zajmą się m.in. kwestią kar za nielegalne adopcje

Dziś zostanie wznowione ostatnie posiedzenie Sejmu starej kadencji. Obrady zostały przerwane przed wyborami parlamentarnymi.

Posłowie zajmą się m.in. zmianą w Kodeksie karnym dotyczącą kar za nielegalne adopcje. Autorem projektu w tej sprawie jest resort sprawiedliwości.

Projekt zakłada, że kary będą ponosiły nie tylko osoby zajmujące się organizowaniem adopcji dla osiągnięcia korzyści majątkowej, ale i osoby mające władzę rodzicielską nad dzieckiem oraz te, które je nielegalnie adoptują.

Kara za to ma wynosić od 3 miesięcy do 5 lat więzienia. Karany będzie też zamiar nielegalnej adopcji – mówi wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

– Od wielu lat zwracamy uwagę na to, że problem nielegalnych adopcji może dotykać wielu dzieci, że dzieci stają się tak naprawdę przedmiotem transakcji. Można dziecko wręcz kupić w internecie. Do końca nie wiadomo, jaka jest skala tego zjawiska, natomiast faktem jest, że przez lata nikt nie potrafił tego procederu zwalczyć. Dlatego przygotowałem całą regulację, projekt zmian w Kodeksie karnym, który przede wszystkim definiuje samo pojęcie adopcji nielegalnej, ale jednocześnie wprowadziliśmy odpowiedzialność karną w przypadku, gdyby doszło do tego rodzaju transakcji, nawet gdyby był sam zamiar podjęcia takich transakcji – podkreśla Michał Wójcik.

Według szacunków, w Polsce może dochodzić rocznie nawet do 2 tys. przypadków handlu dziećmi. Tymczasem legalnych adopcji jest około 3 tys.

Nowe regulacje mają uderzyć w szarą strefę adopcyjną.

RIRM

drukuj