fot. PAP

Sejm wybierze nowego GIODO

Sejm wybierze dziś nowego Głównego Inspektora Ochrony Danych Osobowych. Głosowanie w tej sprawie zaplanowane jest na późny wieczór.

O stanowisko ubiegają się: Edyta Bielak-Jomaa z rekomendacją Platformy Obywatelskiej i Sylweriusz Marek Królak, zgłoszony przez Sojusz Lewicy Demokratycznej.

Poprzedni GIODO, Wojciech Wiewiórowski, złożył rezygnacje z tego stanowiska w związku z objęciem przez niego funkcji  zastępcy Europejskiego Inspektora Ochrony Danych.

Poseł Jarosław Zieliński, były  szef  Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji,  mówi, że w obecnych warunkach politycznych nie jest możliwy  wybór kompetentnej osoby  na to stanowisko.

– Koalicja PO-PSL nie pozwoli na to. Ona zgłasza swoją kandydaturę i zapewne ta kandydatura przejdzie. Swojego kandydata zgłasza także SLD, który jest politykiem, ponieważ pełnił funkcje rządowe, był wiceministrem w rządzie SLD, a takich osób na to stanowisko nie należy wybierać i popierać. To stanowisko nie może być upolitycznione, wykonywane w sposób jednostronny politycznie – podkreślił Jarosław Zieliński.

Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych kontroluje m.in. zgodność przetwarzania danych z przepisami ustawy i wydaje decyzje administracyjne.

GIODO jest wybierany i odwoływany przez Sejm na okres 4 lat za zgodą Senatu.

RIRM

drukuj