fot. gov.pl

Sejm: w Podlaskiem 8 mandatów dla PiS, 3 dla KO, po jednym dla PSL, KW SLD i Konfederacji

W Podlaskiem ( okręg nr 24) najwięcej mandatów w wyborach do Sejmu – 8 zdobyło PiS, trzy Koalicja Obywatelska i po jednym PSL, KW SLD i Konfederacja – podała w poniedziałek wieczorem w opublikowanym protokole z wyboru posłów Okręgowa Komisja Wyborcza w Białymstoku.

W tym okręgu do podziału było 14 mandatów.

Z listy PiS posłami zostali:

Dariusz Piontkowski – 63 tys. 878 głosów, Jarosław Zieliński – 40 tys.092 głosy, Adam Andruszkiewicz – 29 tys. 829 głosów, Lech Antoni Kołakowski – 16 tys. 138 głosów, Kazimierz Gwiazdowski – 14 tys. 101 głosów, Aleksandra Szczudło – 12 tys. 222 głosy, Jacek Żalek – 12 tys. 141 głosów, Mieczysław Kazimierz Baszko – 11 tys. 060 głosów

Z listy Koalicji Obywatelskiej mandaty posłów zdobyli: Krzysztof Truskolaski – 37.273 tys. głosów, Robert Tyszkiewicz (jedynka na liście) – 17 tys.185 głosów i Eugeniusz Czykwin – 14 tys. 083 głosy. Krzysztof Truskolaski startował z drugiego miejsca na liście. Dla Eugeniusza Czykwina reprezentującego środowiska prawosławne i mniejszości białoruskiej, to powrót do pracy w Sejmie po kilku latach przerwy. Wcześniej Czykwin uzyskiwał mandat posła z list lewicy.

Z listy PSL mandat posła zdobył szef tej partii w regionie Stefan Krajewski (13 tys. 439 głosów). Krajewski, wcześniej członek zarządu województwa za rządów koalicji PSL-PO w regionie, teraz opozycyjny radny PSL w sejmiku, w którym większość ma Zjednoczona Prawica.

Z listy KW SLD, współtworzonego przez Wiosnę i Lewicę Razem posłem będzie lider tej listy przedsiębiorca Paweł Krutul z Wiosny – 13 tys. 455 głosów.

Posłem z listy Konfederacji będzie również lider tej listy Robert Winnicki (22 tys. 639 głosów).

Minister edukacji narodowej, pełnomocnik regionalny PiS Dariusz Piontkowski uzyskał najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów do Sejmu w okręgu. Debiutantką w gronie posłów PiS będzie obecna wiceprzewodnicząca sejmiku województwa podlaskiego Aleksandra Szczudło z Solidarnej Polski.

Mandatów posłów nowej kadencji nie zdobyli z listy PiS posłanka kończącej się kadencji Bernadeta Krynicka i Henryk Wnorowski. Krynicka osiągnęła dziewiąty wynik na liście PiS (9 tys. 328 głosów), a mandatów jest 8. Wnorowski zdobył o sto głosów mniej od Krynickiej. Ekonomista prof. Henryk Wnorowski był posłem krótko, objął mandat poselski po byłym szefie PiS w Podlaskiem Krzysztofie Jurgielu, który w maju został eurodeputowanym.

Mandatu posła z listy PiS nie uzyskał również wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski (5 tys. 442 głosy). Paszkowski w 2015 r. zdobył mandat senatora w okręgu nr 59 w regionie, ale zrezygnował z niego, gdy został wojewodą. Po wyborach uzupełniających na początku marca 2016 r., mandat ten objęła startująca z listy PiS Anna Maria Anders, która nie dokończyła kadencji – z mandatu senatora zrezygnowała w sierpniu 2019 r, we wrześniu została ambasadorem RP we Włoszech.

Posłami z listy Koalicji Obywatelskiej nie zostali także na kolejną kadencję Bożena Kamińska (11 tys. 312 głosów) i Tomasz Cimoszewicz (6 tys. 828 głosów).

Województwo podlaskie to jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu. W 2015 r. PiS zdobyło tam 45,38 proc. głosów, PO – 16,74 proc., dalej kolejno: Kukiz’15 – 9,07 proc., PSL – 8,06 proc., Zjednoczona Lewica 7,35 proc., Nowoczesna 5,36 proc. W przeliczeniu na mandaty PiS zdobył ich osiem, PO trzy, po jednym Kukiz’15, Nowoczesna oraz PSL.

Podział mandatów na koniec kadencji parlamentu w tym regionie formalnie był już inny. Posła w Podlaskiem nie miało PSL, po tym, gdy Mieczysław Baszko (mandat zdobył jako jedynka listy PSL) przeszedł do Porozumienia Jarosława Gowina, Adam Andruszkiewicz rozstał się z Kukiz’15 i został wiceministrem cyfryzacji w rządzie Mateusza Morawieckiego, zaś Krzysztof Truskolaski (w 2015 roku jedynka i mandat z listy Nowoczesnej) jest od niedawna członkiem PO.

PAP

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl