Sejm rozpocznie prace nad zmianami w Kodeksie wyborczym

W nadchodzącym tygodniu do Sejmu trafi prezydencki projekt zmian w Kodeksie wyborczym. Kancelaria Sejmu poinformowała, że znalazły się w nim także propozycje partii opozycyjnych, które są zgodne z konstytucją.

Prezydencka propozycja, oprócz 9-letniej kadencyjności PKW zakłada m.in. wzmocnienie roli szefa PKW, szczególnie poprzez skuteczniejszy nadzór nad Krajowym Biurem Wyborczym. Ponadto wprowadza zasady klasyfikowania głosów nieważnych, tak, żeby było wiadomo czy były one puste, czy błędnie oznaczone.

Poseł Adam Abramowicz z PiS-u stwierdził, że wszystkie propozycje, które dążą do poprawy obecnej sytuacji są dobre. Parlamentarzysta ma nadzieję, że intencje prezydenta są szczere.

Kilkukrotnie Prawo i Sprawiedliwość składało projekt zmian i za każdym razem propozycje były wyrzucane do kosza. Jeżeli teraz do sejmu wpłynie ten projekt, to sprawdzimy tę intencję poprzez prace w komisjach. Mam nadzieję, że teraz poważnie podejdziemy do dyskusji, a te wszystkie zmiany proponowane także przez PiS zostaną omówione i wprowadzone. Owszem, wzmocnienie PKW jest ważne, ale bardzo ważna jest sprawa jawności. Nasze propozycje szły ku temu. Proponowaliśmy m.in., aby w lokalach wyborczych były zainstalowane kamery – powiedział poseł Adam Abramowicz.

Prezydent zapowiedział przygotowanie projektu zmian w Kodeksie wyborczym po kłopotach z systemem informatycznym, które opóźniły podanie wyników I tury wyborów samorządowych.

RIRM

drukuj