Sejm rozpoczął trzydniowe posiedzenie

Posłowie zajmą się m.in. projektem umożliwiającym karanie parlamentarzystów za wykroczenia drogowe, bez konieczności uchylania im immunitetu.

Solidarna Polska chce tymczasem likwidacji immunitetów. Projekt dotyczący zmian w Konstytucji RP zostanie wysłany do wszystkich klubów parlamentarnych.

Lider SP europoseł Zbigniew Ziobro zwrócił uwagę na fakt, że PO już jakiś czas temu obiecywała, że zlikwiduje immunitety. Jednak do dziś się z tego nie wywiązała.

Projekt PO jest celowym wprowadzaniem ludzi w błąd, stąd SP przygotowała swoje rozwiązanie – mówił Zbigniew Ziobro.

– Dość robienia ludzi „w konia”. Solidarna Polska sprzeciwia się takim praktykom Platformy Obywatelskiej. Dzisiejszy projekt Platformy jest celowym wprowadzaniem ludzi w błąd, oszukiwaniem, stwarzaniem pozorów że coś się zmienia – jeśli chodzi o ochronę immunitetową – a tak naprawdę nie zmienia się nic. Dlatego do wszystkich klubów parlamentarnych kierujemy projekt dotyczący likwidacji immunitetów kryminalnych oraz spraw wykroczeń. Liczymy na zgodne działanie; liczymy na to, że politycy będą w stanie pokazać, że uczciwość to nie tylko słowa, ale konkret w działaniu i głosowaniu – powiedział Zbigniew Ziobro

SP chce zachować przywilej do prawa wolności słowa, a nie immunitet. Poseł Andrzej Romanek akcentuje, że zarówno poseł jak i senator nie powinni kryć się za immunitetem, ponieważ wszyscy powinni być równi wobec prawa.

– To rozwiązanie nie zagraża ani działalności sędziego, ani senatora, ani posła. Dlatego składamy taki projekt i poddajemy go pod dyskusję. Wierzymy, że dyskusja będzie burzliwa i że inne stronnictwa, inne kluby parlamentarne przychylą się do tego rozwiązania. Mówiąc wprost: nie może być tak, żeby poseł czy senator krył się za immunitetem nie ponosząc odpowiedzialności karnej. A sytuacja, kiedy od zgody Sejmu zależeć będzie postawienie go w stan oskarżenia jest absolutnie niedopuszczalna. Dlaczego? Bo stawialibyśmy niektórych ludzi ponad prawem. A wszyscy powinni być równi wobec prawa. I tego chce Solidarna Polska – argumentował Andrzej Romanek.

Jutro Sejm zajmie się wnioskiem o odwołanie ministra transportu Sławomira Nowaka. W piątek rozpatrzony będzie projekt obywatelski dotyczący sądów.

RIRM

Projekt Solidarnej Polski likwidujący immunitety

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl