fot. PAP

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia Jana Pawła II

Sejm przyjął uchwałę ws. uczczenia Jana Pawła II. „W przeddzień kanonizacji Ojca Świętego Jana Pawła II, głowy Kościoła powszechnego i wielkiego Polaka, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża mu wdzięczność i szacunek” – głosi uchwała. Za uchwałą opowiedziało się 380 posłów, przeciwko było 34, dwóch posłów wstrzymało się od głosu.

Posłowie napisali w uchwale: „Dziewięć lat temu, kilka dni po śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, posłowie i senatorowie zebrani na uroczystym zgromadzeniu oddali Mu hołd, nazywając Go głosicielem ewangelii Jezusa Chrystusa, wielkim moralnym autorytetem, Ojcem i Nauczycielem, a także +człowiekiem pokoju i nadziei+ oraz +najważniejszym z Ojców niepodległości Polski+. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej uważa, że określenia te nie straciły niczego ze swojej aktualności”.

Uchwała mówi również o tym, że „Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża nadzieję, że kanonizacja Ojca Świętego Jana Pawła II będzie dla wszystkich Polaków okazją do radosnego i solidarnego świętowania, a także zachętą do głębszego poznania Jego intelektualnej i duchowej spuścizny oraz do podejmowania i kontynuowania Jego dzieła. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej apeluje do wszystkich członków narodowej wspólnoty o godne uczczenie tego wydarzenia” – brzmi uchwała.

Posłowie odrzucili poprawkę SLD, które nadałaby uchwale nową treść.

Wcześniej sejmowa Komisja Kultury pozytywnie zaopiniowała uchwałę z okazji kanonizacji Jana Pawła II. 16 posłów głosowało za, przeciw było 3, od głosu wstrzymał się jeden.

Do uchwały wprowadzone zostały poprawki m.in. zmiana tytułu uchwały, który brzmiałby: “Uchwała Sejmu RP w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II”. Zrezygnowano ze słów “w dniu jego kanonizacji”. WIĘCEJ

Treść uchwały Sejmu [czytajWyniki indywidualne głosowania [czytaj]

PAP/RIRM/TV Trwam News

 

drukuj