fot. pixabay.com

Sejm przyjął Polski Ład 2.0

Sejm uchwalił Polski Ład 2.0. W ramach noweli ustawy zostanie między innymi obniżony PIT z 17 procent do 12 procent.

Polski Ład wprowadził spore zamieszanie w prawie podatkowym.

– Nowy Ład okazał się wielką legislacyjną katastrofą – skomentował Jarosław Urbaniak, poseł KO.

– Wprowadziliście największy w historii powojennej Polski bałagan podatkowy – dodał Dariusz Wieczorek, poseł Lewicy.

To tylko niektóre z głosów krytyki ze strony opozycji w czasie prac na ustawą naprawczą do Polskiego Ładu.

– Proponowane zmiany są zmianami, które są na korzyść wszystkich podatników PIT, bądź są dla nich neutralne – przekonywał wiceminister finansów, Artur Soboń.

Dr Gabriela Masłowska, poseł PiS, przedstawiła, jakie zmiany czekają podatników w ramach Polskiego Ładu 2.0.

– Między innymi obniżenie wysokości klina podatkowego praktycznie dla wszystkich podatników, także tych zarabiających powyżej przeciętnego wynagrodzenia. Tutaj najważniejsze rozwiązania to obniżenie stawki podatku z 17 proc. do 12 proc. w pierwszym przedziale skali podatkowej – mówiła dr Gabriela Masłowska.

Nowela umożliwia także przedsiębiorcom zmiany formy opodatkowania dochodu w trakcie roku. Częściowo zostało przywrócone prawa do odliczania podatku składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Ustawa likwiduje ulgę dla klasy średniej i wprowadza tzw. mechanizm wyrównawczy. Kwota wolna od podatku będzie mogła być uwzględniania przez kilku podatników jednocześnie. Na zmianach skorzystają także osoby samotnie wychowujące dzieci.

– To jest przywrócenie preferencyjnego opodatkowania dochodów osób samotnie wychowujących dzieci przy jednoczesnym wyłączeniu z opodatkowywanych dochodów rodzica renty otrzymywanej przez dzieci, w tym renty rodzinnej, oraz podwyższenie kwoty rocznych dochodów uzyskiwanych przez dziecko do 25. roku życia z 3089 zł do około 15 tys. zł bez zagrożenia utraty preferencji przez rodzica. Rozszerza się także PIT-0 o zasiłki macierzyńskie – podsumowała dr Gabriela Masłowska.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl