fot. TV Trwam

Prokuratura złożyła apelację od wyroku skazującego dyrektor finansową Fundacji Lux Veritatis

Warszawska Prokuratura Okręgowa złożyła apelację od wyroku skazującego dyrektor finansową Fundacji Lux Veritatis, Lidię Kochanowicz-Mańk. W marcu została ona uznana za winną nieudostępnienia informacji o wydatkach w ramach przedsięwzięć Fundacji.

24 marca 2022 Sąd Rejonowy dla Warszawy Woli skazał dyrektor finansową Fundacji Lux Veritatis, Lidię Kochanowicz-Mańk, na trzy miesiące więzienia w zawieszeniu za nieudostępnienie informacji publicznej. Jednocześnie sąd uniewinnił jednocześnie dwóch innych członków zarządu – o. dr Tadeusza Rydzyka CSsR oraz o. Jana Króla CSsR.

Sprawę zainicjowało stowarzyszenie Sieć Obywatelska Watchdog Polska, które jest współfinansowane przez fundacje związane ze środkami finansowymi Georga Sorosa.

Teraz prokuratura zakwestionowała wydany wyrok wskazując, że stowarzyszenie, nie będąc pokrzywdzonym, nie jest podmiotem uprawnionym do wniesienia aktu oskarżenia.

– Prokuratura uważa, że proces w sprawie był niedopuszczalny, zaś postępowanie powinno zostać umorzone przed jego rozpoczęciem. Nadto, zebrane w sprawie dowody wskazują, że oskarżona nie działała z zamiarem nieudzielenia wnioskowanej informacji, a zatem swoim zachowaniem nie dopuściła się popełnienia przedmiotowego przestępstwa. Prokuratura uważa, że sąd dokonał wadliwej oceny zgromadzonego materiału dowodowego, przez co doszło do niesłusznego skazania – mówiła prokurator Aleksandra Skrzyniarz, rzecznik prasowy warszawskiej Prokuratury Okręgowej.

Wcześniej sprawę dot. rzekomego nieudostępnienia informacji o wydatkowaniu środków publicznych umarzała prokuratura, a sądy administracyjne przyznawały rację Fundacji Lux Veritatis.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

 

drukuj

Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl