fot. https://twitter.com/mblaszczak

Sejm przyjął nowelę ustawy o obronie ojczyzny

Dodanie nowych źródeł finansowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych przewiduje nowela ustawy o obronie ojczyzny, którą przyjął Sejm. Za jej uchwaleniem była zdecydowana większość posłów.

Za uchwaleniem ustawy głosowało 430 posłów, 10 było przeciw, nikt się nie wstrzymał. Jednocześnie izba odrzuciła siedem poprawek proponowanych przez opozycję.

Ustawa zakłada dodanie nowych źródeł finansowania Funduszu Wsparcia Sił Zbrojnych – poza obligacjami BGK będą to mogły być także kredyty i pożyczki, również zagraniczne. Przepisy odnoszą się także do zaliczek udzielanych przez MON w związku z zamówieniami obronnymi i do środków ze źródeł zagranicznych innych niż fundusze unijne.

Wiceminister obrony narodowej, Wojciech Skurkiewicz, przekonywał podczas debaty w Sejmie, że nowe rozwiązania pozwolą na lepsze wydatkowanie środków na obronność. Podkreślił, że rząd jest w tym zakresie wiarygodny, ponieważ realizuje potrzebne zakupy dla armii.

– Tak krytykowane przez szereg miesięcy i lat działania ministra obrony narodowej dziś już przynoszą wymierny efekt. Baterie Patriot na wyposażenie polskiego wojska wchodzą w czwartym kwartale 2022 roku. Bezzałogowe systemy Bayraktar TB2 wchodzą na wyposażenie polskiego wojska w październiku bieżącego roku, HIMARS-y – w roku 2023, samoloty F-35 – w roku 2024 – zaznaczył Wojciech Skurkiewicz.

Nowelą ustawy o obronie ojczyzny zajmie się teraz Senat.

Zuzanna Dąbrowska/RIRM

drukuj