W. Skurkiewicz: W czasie rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz wycięto w Warszawie 240 tys. drzew 

Niewiele osób o tym mówi, ale w Warszawie za rządów Hanny Gronkiewicz-Waltz, na przestrzeni ostatnich lat wycięto 240 tysięcy drzew[…]. I nie było wtedy larum ze strony ekologów czy innych, którzy mają na ustach hasła ochrony środowiska – w ten sposób odniósł się do manipulacji medialnych wokół ustawy o ochronie środowiska poseł Wojciech Skurkiewicz.

Polityk był gościem sobotnich „Aktualności dnia” na antenie Radia Maryja. Jak wskazywał, nowa ustawa musiała być stworzona, aby doprecyzować istniejące przepisy.

–  Ta ustawa o ochronie przyrody, wprowadzona od 1 stycznia 2017 roku spowodowała, że każdy może dowolnie dysponować swoją nieruchomością, a szczególnie tym, co się na niej znajduje[…]. Gdyby samorządy miały przygotowane plany zagospodarowania przestrzennego, to bez wątpienia nie byłoby problemów z niekontrolowaną wycinką. Dlatego padła decyzja, że te przepisy należy uszczegółowić – dodał pos. Wojciech Skurkiewicz.

Jest wiele zasad, które obowiązywały wcześniej i one pozostaną bez zmian – tłumaczył członek sejmowej Komisji Ochrony Środowiska

  – Każdy, kto jest właścicielem nieruchomości i ma na swojej posesji drzewo, które chciałby wyciąć – może to uczynić. Są tylko pewne warunki, które obowiązują. Jeżeli ktoś chce usunąć drzewo, które na wysokości 1,30 m, czyli tzw. „pierśnicy” ma obwód 100 cm, to będzie mógł je wyciąć bez żadnego zezwolenia. Jeżeli chodzi o drzewa szlachetne, takie jak dąb, to będzie mógł to zrobić bez zezwolenia, jeśli to drzewo na wysokości 1,30 m ma obwód 50 cm – wyjaśnił.

Dziennikarze nie sprawdzali dokładnie swoich informacji i to spowodowało powstanie nieprawdziwych faktów o wycince drzew – powiedział poseł Prawa i Sprawiedliwości.

– Wiele przekłamań pojawiło się w ostatnich miesiącach[…]. Jeśli ktoś, (kto mówi o wycince) powołuje się na ustawę o lasach, to absolutnie nie ma racji, gdyż ta ustawa dotyczy zupełnie czegoś innego. W mediach pojawiały się artykuły (szczególnie w mediach głównego nurtu), które nijak mają się do rzeczywistości, bo Ci dziennikarze mylili wycinki, które są prowadzone przy okazji budowy dróg, które nie mają związku z funkcjonowaniem osób fizycznych – dodał polityk.

Całą rozmowę z pos. Wojciechem Skurkiewiczem z „Aktualności dnia” można odsłuchać [tutaj].

RIRM

drukuj