fot. twitter.com/PKP_PLK_SA

Sejm: Projekt uszczelniający opodatkowanie gruntów kolejowych wraca do komisji

Projekt uszczelniający opodatkowanie gruntów kolejowych wraca do komisji. Wczoraj podczas II czytania w Sejmie zgłoszono do niego poprawki.

Chodzi o sprawozdanie Komisji Infrastruktury oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej dotyczące dwóch projektów zmiany ustawy o podatkach i opłatach lokalnych – rządowego i senackiego. Oba mają doprecyzować zakres zwolnienia z podatku od nieruchomości gruntów kolejowych, przy czym jako wiodący przyjęto projekt rządowy.

Według uzasadnienia projektu rządowego nowelizacja ma wyeliminować nadużycia i uszczelnić system zwolnień od podatku od nieruchomości w sytuacji wykorzystywania gruntów kolejowych do prowadzenia działalności w obszarze niezwiązanym z kolejnictwem.

Według relacji posła sprawozdawcy Szymona Pogody (PiS) komisje wprowadziły do projektu dwie poprawki: jedną o charakterze technicznym, a drugą – przesuwającą termin wejścia w życie przepisów z 1 stycznia 2023 r. na 1 stycznia 2022 r. Jednocześnie dodano artykuł przewidujący, że przepisy dotyczące zwolnienia z opodatkowania terminali towarowych wejdą w życie rok później, czyli 1 stycznia 2023. Szymon Pogoda podkreślał, że poprawkę przyjęto jednogłośnie, „ponad podziałami politycznymi”.

Omawiając sprawozdanie komisji, także pozostali przedstawiciele klubów zgodnie podkreślali, że prace nad projektem odbywały się ponad politycznymi podziałami i w duchu współpracy.

Mariusz Trepka (PiS) wskazał również, iż wejście w życie regulacji zwiększy wpływy do budżetów gmin, toteż – jak zapowiedział – jego klub poprze projekt.

Z kolei Zofia Czernow (KO) podkreślała, że w trakcie prac komisji udało się poprawić projekt i uzyskać częściowy kompromis.

„Luka podatkowa w podatku od nieruchomości zostanie zniesiona. To wielka ulga i radość w samorządach, bo 200 mln zł wpłynie do samorządów i będzie wykorzystane do finansowania pilnych zadań” – mówiła.

Wyraziła też żal, iż projektem nie zajmowała się komisja finansów, co – w jej ocenie – nie pozwoliło należycie przeanalizować zaproponowanych zwolnień podatkowych.

Zofia Czernow zaznaczyła, że wcześniejszy termin wprowadzenia w życie przepisów będzie możliwy, jeśli ustawą szybko zajmie się Senat i uzyska ona podpis prezydenta. Zgłosiła ona także w imieniu swojego klubu poprawkę dotyczącą zwolnienia z opodatkowania infrastruktury nieczynnej – KO proponuje, by zamiast bezterminowo obowiązywało ono przez pięć lat.

Robert Obaz (Lewica) również podkreślał, iż dzięki zmianom w przepisach zyskają budżety samorządów, które straciły poważne kwoty wskutek luk w ustawie z 2016 r. Deklarował, że jego klub zagłosuje za ustawą i liczy na szybkie przejście przez projekt ścieżki parlamentarnej.

Podobnie Krzysztof Paszyk (Koalicja Polska – PSL, UED, Konserwatyści) chwalił rozwiązania uszczelniające przepisy podatkowe oraz zgodną współpracę posłów nad projektami.

„Jesteśmy dzisiaj zdeterminowani jako klub, aby tę pracę zakończyć w bardzo pozytywny sposób” – zapewnił.

Z kolei Mirosław Suchoń z Polski 2050 zaznaczył, że procedowany projekt łączy przepisy zaproponowane przez rząd oraz Senat. Zwrócił uwagę, że przyspieszenie wejścia w życie przepisów jest dobrym krokiem, gdyż zakończy uprzywilejowanie podatkowe podmiotów korzystających z luki w przepisach.

Uczestniczący w posiedzeniu Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury, ocenił, że galerie handlowe działające na terenach kolejowych już w tej chwili płacą podatki od nieruchomości. Podkreślał też, że luka podatkowa wynikała nie ze sformułowania przepisów, a ich interpretacji dokonanej przez sądy administracyjne.

Według autorów projekt doprecyzowuje zakres zwolnienia z podatku, wiążąc go z udostępnianiem infrastruktury kolejowej oraz obiektów infrastruktury usługowej. Jednocześnie wyklucza możliwość korzystania ze zwolnienia od podatku od nieruchomości w przypadku gruntów lub ich części zajętych na prowadzenie przez przedsiębiorców działalności innej niż związana z wykonywaniem zadań zarządcy infrastruktury lub świadczeniem usług przez operatora obiektu infrastruktury usługowej.

Projekt zwalnia terminale towarowe – jako obiekty infrastruktury usługowej – z opodatkowania podatkiem od nieruchomości, ale wyłącznie w zakresie części przeznaczonej do prowadzenia działalności związanej ze świadczeniem usług przewoźnikom kolejowym.

 

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl