Sejm: praca nad projektem ustawy o prokuraturze

Sejm zajmie się dziś wieczorem projektem ustawy o prokuraturze, który ma ponownie połączyć funkcje ministra sprawiedliwości i Prokuratora Generalnego. Dzięki zmianom Prokurator Generalny uzyska prawo bezpośredniego kierowania prokuraturą oraz wydawania zarządzeń, wytycznych i poleceń.

W miejsce Prokuratury Generalnej ma być powołana Prokuratura Krajowa, a w miejsce prokuratur apelacyjnych – prokuraturyregionalne.

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Stanisław Piotrowicz, przewodniczący sejmowej Komisji Sprawiedliwości i Praw Człowieka, podkreśla, że zmiany są jedynie powrotem do dawnego modelu działania prokuratury.

Prokuratura jest zbudowana na zasadzie jednoosobowego kierownictwa i hierarchicznego podporządkowania. Ktoś, kto stoi na szczycie prokuratury, musi mieć uprawnienia władcze względem podległych mu prokuratorów. Ta ustawa powraca do tego. Z jednej strony ktoś może powiedzieć: „czy to nie jest zbyt silna władza, że Prokurator Generalny będzie mógł zarządzać prokuraturą?”. Instytucje, które mają skutecznie bronić interes narodowy, interes państwowy i bronić pokrzywdzonych, muszą być sprawne i skuteczne. Przed nadużyciami natomiast będzie zabezpieczała kontrola – w tym wypadku kontrola parlamentarna – wyjaśnia poseł Stanisław Piotrowicz.

Proponowanym zmianom sprzeciwiają się posłowie opozycji.

RIRM

drukuj