fot. twitter.com/Sejm

Sejm: Pierwsze czytanie projektu ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15

Na obradach Sejmu w środę odbędzie się pierwsze czytanie projektu ustawy antykorupcyjnej autorstwa Kukiz’15. Zakłada on m.in. zaostrzenie prawa wobec osób, które dopuściły się przestępstwa korupcji.

W myśl projektu skazane osoby miałyby zakaz pełnienia funkcji publicznych, m.in. w państwowych spółkach oraz w wymiarze sprawiedliwości. Druga kwestia to jawność finansów partii politycznych. Jest też zapis, by parlamentarzyści nie mogli zasiadać – w trakcie kadencji oraz 12 miesięcy po zrzeczeniu się mandatu – w spółkach. Kukiz’15 chce też jawnych i transparentnych rejestrów umów z zewnętrznymi kontrahentami we wszystkich instytucjach publicznych.

Jak poinformował poseł Kukiz’15 Łukasz Rzepecki, wszystkie kluby zapowiedziały, że nie będą przeciwne projektowi.

Mamy nadzieję, że dotrzymają słowa i ta ustawa wejdzie dziś pod obrady Sejmu. Wiemy, że tak ma być i że zostanie ona jak najszybciej przegłosowana, bo tego oczekują od nas obywatele. My jesteśmy właśnie takim ruchem – ruchem obywatelskim – ruchem, który chce walczyć z korupcją, chce walczyć z nepotyzmem, chce, przede wszystkim, dbać o prawidłowość funkcjonowania państwa, żeby wszystko było transparentne, legalne i do tego potrzebna jest właśnie taka ustawa antykorupcyjna, która będzie jasno i wyraźnie mówiła, że jeżeli dojdzie w którymś momencie do korupcji, to taka osoba jest wykluczana z tego obiegu politycznego, ale także i społecznego, traci bierne prawo wyborcze i musi zostać ukarana – mówił Łukasz Rzepecki.

Przepisy ustawy antykorupcyjnej są wzorowane na włoskiej ustawie, która weszła w życie w grudniu ub.r. Jej autorem jest europejski koalicjant Kukiz’15 – Ruch Pięciu Gwiazd.

RIRM

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl