fot. PAP/Marcin Obara

Sejm odrzucił wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości

Zbigniew Ziobro pozostaje na stanowisku ministra sprawiedliwości. Za wnioskiem opozycji o wotum nieufności wobec szefa resortu sprawiedliwości głosowało 224 posłów, przeciw było 231, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wcześniej w Sejmie odbyła się burzliwa debata nad wnioskiem KO, Lewicy, PSL oraz Polski 2050 w sprawie odwołania ministra Zbigniewa Ziobry.

Politycy opozycji mówili, że Zbigniew Ziobro jest największym szkodnikiem sądownictwa w ostatnich dekadach, a jego upór ws. działalności Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego kosztował Polskę miliardy euro.

Zarzuty odpierał sam minister sprawiedliwości. Zbigniew Ziobro podkreślił m.in., że to tzw. totalna opozycja przyczyniła się do tego, iż Polska jest pozbawiana należnych jej unijnych funduszy.

„Nie tylko jesteście opozycją totalną, ale przede wszystkim fatalną dla Polski, zgubną dla Polski, zakłamaną, zacietrzewioną i zaciekłą” – odpowiadał autorom wniosku Zbigniew Ziobro.

–  Nie kto inny, tylko właśnie wy nieustannie w Brukseli, w Parlamencie Europejskim jątrzycie przeciwko Polsce. Donosicie i domagacie się nakładania kar i sankcji finansowych na własne państwo, naród, własny kraj, a także własnych wyborców. To jest pogarda wobec własnego państwa. To też pogarda wobec waszych własnych wyborców, których konsekwentnie i skutecznie oszukujecie, że to nie wy odpowiadacie za blokowanie środków europejskich, które należą się Polsce – powiedział Zbigniew Ziobro.

Minister sprawiedliwości wskazał też na szereg istotnych zmian, które wprowadził resort pod jego kierownictwem. Wśród nich, jak zaznaczył, są przepisy pozwalające ścigać tzw. mafie VAT-owskie.

„W miesiąc po ich uchwaleniu do polskiego budżetu państwa wpłynęło dwa razy więcej podatku z VAT” – zaakcentował Prokurator Generalny.

Dodał, że za rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosła ściągalność alimentów o 230 proc., a także zwiększyła się skuteczność egzekucji komorniczych.

Ministra sprawiedliwości bronił w Sejmie premier Mateusz Morawiecki.

„Polska potrzebuje dziś jedności; mamy wroga zewnętrznego, który zaatakował naszego sąsiada, a opozycja szuka wroga wewnętrznego w ministrze Zbigniewie Ziobrze” – podsumował szef rządu.

RIRM/PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl