Sejm ma naprawić zaniedbania Rządowego Centrum Legislacji

Jeszcze w tym tygodniu Sejm ma naprawić zaniedbanie Rządowego Centrum Legislacji, na którym budżet państwa mógł stracić 3 mld zł.

Chodzi o nieopublikowaną w terminie ustawę, która uniemożliwia firmom wyprowadzanie zysków do rajów podatkowych. Poselski projekt, zgłoszony przez PO zakłada wejście w życie ustawy od 1 stycznie 2015 r.

Poparcie dla takiej zmiany zadeklarowali podczas pierwszego czytania projektu posłowie wszystkich klubów. Dziś ustawą zajmą się posłowie z sejmowej komisji finansów.

Zdaniem szefowej komisji Krystyny Skowrońskiej z PO prace nad projektem powinny zakończyć się do czwartku, na kiedy zaplanowano głosowania.

Członek komisji finansów poseł Henryk Kowalczyk mówi, że prace w szybkim tempie nie sprzyjają dobrej legislacji. Wskazuje przy tym na brak wyciągnięcia konsekwencji wobec zaniedbania i możliwej straty miliardów.

– Te decyzje są nieprzemyślane i robione na szybko. Jeżeli chodzi o finanse, to niestety musimy zadbać, poszukać tych finansów wszędzie, na grupie przedsiębiorstw, małych firm, które są już niewydolne, a tutaj pieniądze wypływają – powiedział poseł PiS Henryk Kowalczyk.

Ustawa, którą rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i – by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r – powinna była zostać opublikowana przed końcem września. Rządowe Centrum Legislacji opublikowało ją jednak 3 października. Istniały więc obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z rocznym opóźnieniem. Sprawę bada m.in. NIK i prokuratura.

 

RIRM

 

drukuj