ŚDM: W Brzegach konstrukcja ołtarza jest już gotowa

W Brzegach, gdzie w niedzielę papież Franciszek ma odprawić Mszę św. dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, a dzień wcześniej wieczorem wziąć udział w modlitewnym czuwaniu, ukończono prace przy konstrukcji ołtarza. W piątek swoja próbę miał tam m.in. Chór ŚDM.

Głównymi elementem utrzymanej w bieli konstrukcji ołtarza jest dominujący nad nią krzyż i wizerunek Jezusa Miłosiernego. Po obu stronach krzyża umieszczono monochromatyczne portrety świętych Jana Pawła II i siostry Faustyny. Zamontowano też telebim.

Ołtarz liturgiczny jest jeszcze na Błonach. Stamtąd ma być przetransportowany do Brzegów.

Na tyłach konstrukcji ołtarza znajduje się hala magazynowa zaadoptowana na zaplecze uroczystości. Przygotowano tam kabiny dla tłumaczy. W hali przygotowane zostały też miejsca dla artystów, którzy będą występować podczas czuwania i Mszy św.

Z dwóch dużych sal w hali korzystali już w piątek chórzyści i orkiestra, którzy mieli w Brzegach próbę. Dyrygent Adam Sztaba, który ćwiczył z nimi zapewniał chórzystów, że są świetnie przygotowani.

– Dziś jesteśmy w Brzegach, wcześniej byliśmy na Błoniach. Przygotowujemy się do najważniejszych wydarzeń Światowych Dni Młodzieży – do spotkania młodych z papieżem Franciszkiem, do czuwania i do niedzielnej Mszy Pojednania – powiedziała Beata Chmiel, która jest sopranem w Chórze Światowych Dni Młodzieży.

„Śpiew jest tym, co łączy wszystkich i pozwala lepiej przeżyć liturgię i Światowe Dni Młodzieży” – zaznaczyła.

Zwróciła uwagę, że wielu uczestników ŚDM, chodząc po ulicach Krakowa śpiewa, dołączają się do nich inni.

– Już święty Augustyn mówił, że ten, kto dobrze śpiewa dwa razy się modli, dlatego staramy się to animować. W liturgii śpiew odgrywa bardzo ważną rolę. Poprzednik papieża Franciszka Benedykt VI bardzo lubił muzykę, bardzo ładnie o niej opowiadał – przypomniała.

W Chórze Światowych Dni Młodzieży śpiewają młodzi ludzie z całej Polski.

– Są wśród nas też osoby z zagranicy. Jest Sonia ze Stanów Zjednoczonych i Matej ze Wschodu – powiedziała.

„Przygotowujemy się od lutego. Chcemy zaśpiewać jak najlepiej” – zapewniła.

PAP/RIRM

drukuj