Sankcje na Rosję będą utrzymane do czasu zwrotu Krymu Ukrainie

Sankcje nałożone na Rosję zostaną utrzymane do czasu zwrotu Krymu Ukrainie – stwierdziła Victoria Nuland, przedstawicielka Departamentu Stanu USA.

Nuland, która odwiedziła Kijów, oczekuje także wypełnienia przez Rosję mińskich porozumień w sprawie Donbasu. Administracja amerykańska aktywizuje swoje działania na rzecz implementacji ustaleń z Mińska poprzez tzw. czwórkę normandzką – Ukrainę, Niemcy, Francję i Rosję. Temat ten był omawiany podczas poniedziałkowego spotkania przywódców USA, Niemiec, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch w Hanowerze.

Prof. Arkady Rzegocki, politolog, pozytywnie ocenia tego typu działania. Przypomina, umowę sprzed 20 lat na mocy, której Ukraina otrzymała gwarancje integralności terytorialnej. W zamian Kijów pozbył się broni nuklearnej.

– Podważenie tego dokumentu właściwie narusza zaufanie w ogóle w świecie, a w Europie w szczególności. Dlatego zachowanie poszczególnych mocarstw, traktowanie tak podpisanych gwarancji jest obserwowane bardzo pilnie, szczególnie w krajach Europy Środkowej i Wschodniej. Jeżeli kraje te cały czas upominają się o integralność terytorialną Ukrainy i nie tylko o tę sytuację, która jest na Wschodzie, a szczególnie w Donbasie, ale także o Krym, to bardzo dobrze, bo naruszenie tego ładu międzynarodowego jest bardzo istotnym i bardzo złym precedensem – mówi  prof. Arkady Rzegocki.

W 2014 roku USA i UE wprowadziła sankcje gospodarcze wobec Rosji za wspieranie separatystów na wschodniej Ukrainie. Do tej pory kilkukrotnie były przedłużane i rozszerzane.

RIRM

drukuj
Tagi: , ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl