Samoloty USA wspierają misję Air Policing w Bułgarii

Cztery amerykańskie myśliwce wspierają od piątku przez tydzień wraz z samolotami bułgarskimi kontrolę przestrzeni powietrznej Bułgarii w ramach misji Air Policing – podało naczelne dowództwo sił NATO w Europie z siedzibą w Mons w Belgii.

Według niego jest to pierwszy przypadek podjęcia przez Sojusz takiej misji w Bułgarii, która realizowała dotąd ochronę swojej przestrzeni powietrznej wyłącznie własnymi siłami.

Do Bułgarii przybyły cztery samoloty F-15C Eagle 194 ekspedycyjnego dywizjonu myśliwskiego Powietrznej Gwardii Narodowej stanu Kalifornia. Dywizjon ten odbywa obecnie półroczną służbę w Europie w ramach operacji Atlantic Resolve, ukierunkowanej na wzmocnienie obronności wschodniej flanki NATO. Swe zadania amerykańskie myśliwce wykonywać będą wraz z bułgarskimi maszynami MiG-29.

Decyzję o wspólnym z samolotami USA chronieniu przestrzeni powietrznej Bułgarii jej rząd podjął pod koniec sierpnia. Minister obrony Nikołaj Nenczew zadeklarował wówczas, że strona amerykańska poniesie wszystkie koszty swego udziału.

PAP/RIRM

drukuj