fot. flickr.com

Sąd Najwyższy: zakaz zgromadzeń w pandemii z 2020 r. wprowadzony został bez właściwej podstawy prawnej

Sąd Najwyższy ocenił, że zakaz zgromadzeń w pandemii z 2020 roku wprowadzony został bez właściwej podstawy prawnej.

Sąd Najwyższy uwzględnił kasację Rzecznika Praw Obywatelskich i uniewinnił dwóch mężczyzn ukaranych grzywną za udział w zgromadzeniu w Tarnowskich Górach. To pierwsze takie orzeczenie Sądu Najwyższego co do zakazu zgromadzeń.

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, do której rząd odwoływał się w kolejnych rozporządzeniach, nie daje prawa do wprowadzenia zakazu zgromadzeń. Zdaniem sędziów Sądu Najwyższego ustawa ta nie dotyczy praw chronionych konstytucyjnie m.in. zgromadzeń spontanicznych. Wprowadzony przez rząd zakaz zgromadzeń – jak wyjaśnia Maciej Brzózka z biura prasowego Sądu najwyższego – nie miał podstaw prawnych.

– Wyrok został wydany bez należytej podstawy prawnej w drodze rozporządzenia zamiast ustawy oraz wbrew regulacjom art. 57 i 31 ust. 3 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej – poinformował Maciej Brzózka.

Co w praktyce oznacza zatem wyrok Sądu Najwyższego  – tłumaczył prawnik Piotr Żyłko.

– To oznacza tylko tyle, że Sad Najwyższy stwierdził, że takie ograniczenie czy ograniczenie praw człowieka, czy wprowadzanie przepisów karnych na zasadzie rozporządzenia jest niedopuszczalne i z tego tytułu żaden obywatel nie może ponosić żadnej kary – wskazał.

Premier Mateusz Morawiecki podkreślił, że decyzje rządu zapadły w czasie zagrożenia zdrowia i życia obywateli.

– Sądzę, że podejmowaliśmy decyzje nie tylko w najlepszej wierze, najlepszej woli, ograniczenia strat dla zdrowia publicznego, życia naszych obywateli, które wtedy groziło i ta decyzja wtedy była słuszna – podkreślił szef rządu.

Wyrok Sądu Najwyższego nie dziwi posłów Platformy Obywatelskiej i Lewicy.

– Wprost mówiliśmy, że jest to niezgodne z Konstytucją, że to jest łamanie prawa i tak nie może być – powiedział Marek Sowa, poseł PO KO.

– Mogliśmy się tego spodziewać. Rząd PiS-u nie jest rządem prawa i sprawiedliwości, jest rządem, który notorycznie łamie prawo – mówiła  Beata Maciejewska, poseł Lewicy.

Już wcześniej Sąd Najwyższy wielokrotnie uchylał (po kasacjach Rzecznika Praw Obywatelskich) wyroki sądów wymierzające kary za złamanie zakazu przemieszczania się w pandemii. Niektóre z rozstrzygnięć dotyczyły także łamania nakazu zasłaniania nosa i ust.

TV Trwam News

drukuj
Tagi:

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl