fot. PAP/Tomasz Gzell

Sąd Najwyższy: I Prezes Sądu Najwyższego prof. Małgorzata Manowska uda się dziś z dwudniową wizytą zagraniczną do Strasburga

Prof. Małgorzata Manowska, I Prezes Sądu Najwyższego, udaje się dziś z wizytą do Strasburga. Planowane są spotkania m.in. z prezesem Europejskiego Trybunału Praw Człowieka i sędziami Sekcji Pierwszej, rozpoznającej sprawy dotyczące Polski.

W trakcie wizyty dojdzie też do rozmów I prezes SN z sekretarz generalną Rady Europy i przedstawicielami Komisji Weneckiej.

Rzecznik Sądu Najwyższego Aleksander Stępkowski podkreślił, że pierwsza kurtuazyjna wizyta zagraniczna prof. Małgorzaty Manowskiej jest związana z objęciem przez nią stanowiska.

– Pierwszej Prezes Sądu  Najwyższego prof. Małgorzacie Manowskiej bardzo zależy na utrzymywaniu bardzo intensywnych relacji z instytucjami europejskimi i Europejskim Trybunałem Spraw Człowieka. Przede wszystkim prof. Małgorzacie Manowskiej zależy, żeby instytucje Rady Europy, które obecnie bacznie przyglądają się reformom wymiaru sprawiedliwości, były wyposażone w rzetelne informacje na temat tego, jakie zmiany prawne dokonują się w Polsce – akcentował rzecznik SN.

W związku z tym I prezes SN podczas spotkań w Strasburgu ma mówić m.in. o roli organów międzynarodowych w dziedzinie praworządności i stałego podnoszenia standardów ochrony praw człowieka oraz zadań sądów najwyższych państw europejskich w tym procesie.

RIRM

drukuj