By Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=41659145

Sąd: Dawid Kostecki nie został zamordowany; prokurator słusznie umorzył śledztwo

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy decyzję prokuratury o umorzeniu śledztwa w sprawie podżegania Dawida Kosteckiego do popełnienia samobójstwa. Sąd odrzucił zażalenie rodziny zmarłego, której pełnomocnik utrzymywał, że Dawid Kostecki został zamordowany.

Katarzyna Religa, sędzia Sądu Okręgowego Warszawa-Praga wydała prawomocne postanowienie  27 października.

„Sąd utrzymał w mocy postanowienie Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie o umorzeniu śledztwa w sprawie doprowadzenia Dawida Kosteckiego do targnięcia się na własne życie w dniu 2 sierpnia 2019 r. na terenie Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka, a także znęcania się psychicznego i fizycznego nad nim, kiedy był pozbawiony wolności oraz niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy służby więziennej. Nic takiego nie miało miejsca” – podała prok. Katarzyna Skrzeczkowska, rzeczniczka Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga.

Prokuratura umorzyła to postępowanie w kwietniu br. Zgromadzone dowody wskazywały, że Dawid Kostecki w okresie poprzedzającym zdarzenie znajdował się w głębokiej depresji. Ustalono, że Dawid Kostecki próbował odebrać sobie życie także w 2015 roku, zgromadzono potwierdzającą to dokumentację medyczną.

W toku śledztwa przesłuchano blisko 40 świadków, w tym rodzinę pokrzywdzonego.

„Pełnomocnik krewnych Dawida Kosteckiego, adw. Roman Giertych zarzucał prokuraturze szereg uchybień procesowych i forsował, również w mediach, wersję, że zgon pokrzywdzonego był wynikiem zabójstwa. Sąd w pełni podzielił stanowisko Prokuratury Okręgowej Warszawa-Praga w Warszawie co do zasadności umorzenia postępowania. Zarzuty stawiane w zażaleniu Sąd uznał za całkowicie chybione” – podała prok. Katarzyna Skrzeczkowska.

Jak przekazała rzeczniczka prokuratury, sąd okręgowy „w ustnych motywach postanowienia podniósł, że śledztwo prowadzone było ze szczególną skrupulatnością i rzetelnością, a prokurator po zgromadzeniu obszernego materiału dowodowego podjął właściwą decyzję”.

Dowody wskazują, że 2 sierpnia 2019 r. w pawilonie C w celi nr 20, oddziału III w Areszcie Śledczym Warszawa-Białołęka Dawid Kostecki wykorzystując prześcieradło jako pętlę wisielczą, targnął się na własne życie. W czasie zdarzenia w celi było dwóch współwięźniów, z którymi Dawid Kostecki nie miał konfliktów. Jak wynika z zeznań więźnia, który ujawnił zdarzenie, ciało Dawida Kosteckiego ułożone było w pozycji półsiedzącej.

U Dawida Kosteckiego stwierdzono dwie zmiany skórne na szyi. Biegli z zakładu medycyny sądowej przesłuchani w obecności pełnomocników rodziny pokrzywdzonego wykluczyli możliwość powstania śladów na szyi na skutek użycia paralizatora, igły lub strzykawki. Również w trakcie przeszukania celi oraz współosadzonych nie znaleziono żadnych niebezpiecznych przedmiotów. Dawid Kostecki nie miał żadnych urazów ani śladów, które wskazywałyby na walkę bądź obronę. W jego krwi nie ujawniono śladów środków odurzających ani alkoholu. Badania wykazały natomiast obecność leków w stężeniach terapeutycznych. Leki zostały przepisane przez lekarza psychiatrę 19 lipca 2019 r. w związku ze stanem depresyjnym pokrzywdzonego, jego problemami ze snem oraz obniżonym łaknieniem.

Eksperci jednoznacznie stwierdzili, że zmarł w wyniku ucisku pętli zawiązanej na jego szyi.

Zdaniem posłów PO-KO, którzy kierowali do prokuratora generalnego pytania o okoliczności śmierci Dawida Kosteckiego, istniały przesłanki, że doszło do zabójstwa świadka w sprawie tzw. afery podkarpackiej. Prokuratura Krajowa zdementowała informacje dotyczące rzekomych zeznań Dawida Kosteckiego ws. „wiedzy na temat powiązań funkcjonariuszy CBŚP z właścicielami podkarpackich agencji towarzyskich, w których mieli bywać znani politycy i urzędnicy państwowi”.

Te doniesienia – według Prokuratury Krajowej – są niezgodne z prawdą, bo informacje przekazane przez Dawida Kosteckiego miały charakter ogólny i dotyczyły CBŚP oraz braci R., wobec których prokuratura skierowała akt oskarżenia.

„W swoich zeznaniach Dawid Kostecki nigdy nie wskazał, aby znani politycy i urzędnicy państwowi korzystali z usług podkarpackich agencji towarzyskich” – podkreśliła Prokuratura Krajowa.

PAP

drukuj
Tagi: ,

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl