Są nowoczesne terapie, lecz nie ma badań – większość osób z wirusowym zapaleniem wątroby nie wie o swojej chorobie

W Polsce mamy jedne z najlepszych w Europie programy leczenia wirusowego zapalenia wątroby nowoczesnymi terapiami. Niestety większość zakażonych nie wie o swojej chorobie, ponieważ nie ma prowadzonych badań przesiewowych w tym kierunku.

Wirusowe zapalenie wątroby jest przenoszone przez krew. Można się zarazić np. podczas zabiegów medycznych czy kosmetycznych. Szczególnie niebezpieczne jest zapalenie wirusowe typu C. Są to choroby groźne. Jeśli przechodzą w formę przewlekłą, a w przypadku wirusowego zapalenia wątroby typu C dotyczy to 80 proc. chorych, to konsekwencją jest zawsze marskość wątroby.

– Ci chorzy z marskością wątroby są również w grupie ryzyka zachorowania na pierwotnego raka wątroby – mówił prof. Maciej Gonciarz, kierownik Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Problemem jest to, że wiele zakażonych osób nie wie o swojej chorobie. Zwłaszcza, że – jak mówi prof. Maciej Gonciarz – choroby wątroby bardzo późną dają objawy kliniczne.

– A więc zwykle wtedy, kiedy mamy już bardzo poważną sytuację kliniczną, czyli marskość wątroby –  zwrócił uwagę.

W Polsce mamy pełen pakiet dostępności terapii leczących chorych z zakażeniem wirusowym wątroby.

– Postęp, jaki się dokonał w terapii jest naprawdę bardzo duży. Polska jest w tej chwili bardzo dobrze zaopatrzona, jeżeli chodzi o ten typ terapii, nie mniej jednak to nie zwalnia nas oczywiście z obowiązku dbania o siebie – dodał kierownik Kliniki Gastroenterologii, Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie.

Dlatego warto się badać. Niestety z informacji przekazanych przez Ministerstwo Zdrowia w programie Profilaktyka 40 plus, nad którym trwają prace, na dzień dzisiejszy nie jest przewidywane badanie przesiewowe w kierunku zapalenia wątroby.

Obszerny wywiad z prof. Maciejem Gonciarzem na temat chorób wątroby i sposobach ich zapobiegania oraz leczenia, znajdziemy w nowym lipcowym numerze „Szlachetnego Zdrowia”, który trafił już do sprzedaży.

– W lipcowym numerze miesięcznika „Szlachetne Zdrowie” nasi eksperci doradzą, jak dbać o wątrobę, aby doskonale spełniała swoje funkcje. Co jej szkodzi, co pomaga, jakie mamy do dyspozycji nowoczesne leczenie najczęstszych chorób tego narządu – powiedziała Anna Zalech, redaktor naczelny „Szlachetnego Zdrowia”.

Co jeszcze znajdziemy w najnowszym numerze miesięcznika?

– Zachęcam także do przeczytania artykułu Zbigniewa Nowaka „Dziewanna na wirusy” – dodała redaktor naczelny.

Dr Agnieszka Jarosz prześledziła z kolei, co znajduje się w słonych przekąskach. Może to szokować.

TV Trwam News

drukuj

Drogi Czytelniku naszego portalu,
każdego dnia – specjalnie dla Ciebie – publikujemy najważniejsze informacje z życia Kościoła i naszej Ojczyzny. Odważnie stajemy w obronie naszej wiary i nauki Kościoła. Jednak bez Twojej pomocy kontynuacja naszej misji będzie coraz trudniejsza. Dlatego prosimy Cię o pomoc.
Od pewnego czasu istnieje możliwość przekazywania online darów serca na Radio Maryja i Tv Trwam – za pomocą kart kredytowych, debetowych i innych elektronicznych form płatniczych. Prosimy o Twoje wsparcie
Redakcja portalu radiomaryja.pl